Ukrajinské dělostřelectvo. Sovětská houfnice Pion střílí americkými granáty

Na internetu se objevila fotografie, na níž jsou vidět americké dělostřelecké granáty M106 ráže 203 mm, které Ukrajinci používají se sovětskými systémy 2S7 Pion. Vysvětlujeme, jak je to možné.

Na internetu se objevila fotografie, která ukazuje, že Ukrajinci používají americké dělostřelecké granáty M106 ráže 203 mm v sovětských systémech 2S7 Pion. Navzdory svému stáří a nízké operační pohyblivosti, která je vystavuje protibaterijní palbě, jsou tyto systémy stále užitečné, pokud je třeba ostřelovat opevnění, protože projektily o hmotnosti i více než 100 kg způsobují mnohem větší škody než projektily ráže 155 mm.

Mohlo se stát, že náboje pro americké monstrum z vietnamské éry nejjednodušeji pasovaly na sovětský systém Pion. Případně museli Ukrajinci doma nebo v některé ze zbrojovek sousedních zemí provést úpravy nábojové komory, která mohla být příliš krátká nebo příliš dlouhá.

Systémy 2S7 Pion byly vyvinuty v 70. letech a jejich základem je montáž obrovského kanonu ráže 203 mm na podvozek tanku T-80. Kanon s prodlouženým dostřelem na maximálně 47/55 km (munice s raketovým nosičem) byl určen k likvidaci klíčových cílů, jako jsou muniční sklady, velitelská stanoviště nebo opevnění, jak uvádí web Army Recognition.

Je obtížné odhadnout, jaký dostřel by měl sovětský Pion s americkými střelami, ale v případě houfnice M110 to bylo asi 30 km pro střely s raketovým urychlovačem nebo 16,8 – 25 km pro běžné střely.

Americké střely váží kolem 90 kg a obsahují až 15 kg TNT, ačkoli existovaly i varianty s termonukleární hlavicí. To je podobné jako u ruských raket s hmotností o něco vyšší než 100 kg.

Vzhledem k hmotnosti střel je rychlost střelby Pionu maximálně 1,5 výstřelu/minutu a na vozidle byly neseny pouze čtyři střely. Z tohoto důvodu jsou Piony vždy doprovázeny dalšími doprovodnými vozidly, která kromě přepravy munice slouží také jako ochrana pro polovinu až 14členné posádky.

Stojí za zmínku, že americké 203mm houfnice M110 již byly vyřazeny ze služby, ale stejně jako v případě neřízených raket Zuni se munice pro tato monstra Američanům stále někde povalovala ve skladech.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com