Ukrajinské bezpilotní letouny vyrobené v Turecku čelí vyspělé ruské armádě
Dron používaný v boji proti protivníkům se slabými systémy protivzdušné obrany nyní čelí mnohem schopnější armádě, píše portál BreakingDefense.
Zatímco nevyprovokovaná ruská invaze na Ukrajinu pokračuje, ukrajinská armáda nasadila dron turecké výroby, který si v posledních letech získal pozornost svými schopnostmi ničit tanky.
Stránka ukrajinských ozbrojených sil na Facebooku oznámila, že její vojáci při invazi ruské armády ve čtvrtek brzy ráno vypustili v Turecku vyrobený TB2 Bayraktars, středně velký taktický bezpilotní letoun, který může nést protitankové střely.
Podle webové stránky Baykar může bezpilotní letoun TB2 letět rychlostí až 138 kilometrů za hodinu a unese čtyři kusy inteligentní munice, tedy až 330 kilogramů. Dron je dlouhý asi 11 metrů s rozpětím křídel 6 metrů a jeho operační výška je kolem 5,4 km. Pozoruhodně se také setkal s reálnou akcí, což poskytuje představu o tom, jaké jsou jeho schopnosti a nevýhody na bojišti.
TB2 Bayraktar byl v posledních letech nasazen v několika konfliktech. Turecká vláda jej použila proti syrským i kurdským silám na Blízkém východě. V roce 2020 jej také použila ázerbájdžánská armáda proti arménským silám ve válce o Náhorní Karabach, kde bezpilotní letoun proslul svými úspěchy při zaměřování arménských systémů protivzdušné obrany a tanků, převážně starší techniky ruské výroby. Proti modernější armádě však může být výsledek jiný.
Ruská státní média ve čtvrtek uvedla, že její armáda sestřelila čtyři TB2, ačkoli tvrzení o úspěchu na Ukrajině z obou stran konfliktu je v tuto chvíli těžké prokázat.
Podle Defense News Ukrajina v roce 2019 koupila šest bezpilotních letounů TB2 od tureckého výrobce dronů Baykar za 69 milionů dolarů (cca 1,5 miliardy korun), přičemž první dron byl ukrajinskému námořnictvu dodán loni v červenci. V říjnu byl bezpilotní letoun použit proti Ruskem podporovaným separatistům v oblasti východního Donbasu na Ukrajině, což bylo poprvé, kdy jej ukrajinská armáda použila v boji. Ukrajinská vláda signalizovala, že chce nakoupit dalších 24 bezpilotních letounů TB2, a od té doby se dohodla s Tureckem na společné výrobě tohoto bezpilotního letounu v zařízení na Ukrajině, uvedl Defense News.
Podle zprávy CNA o ruské armádě z roku 2021 Moskva několik posledních let studovala konflikty v Sýrii a Náhorním Karabachu a poznávala výzvy, které by mohly drony na bojišti poskytnout. Od té doby jsou podle Bendetta výcvik v elektronickém boji a výcvik v boji proti bezpilotním letounům téměř „synonymem“. Podle zprávy deníku Washington Post zveřejnilo ruské ministerstvo obrany fotografie z výcviku proti bezpilotním letounům.
„Oni [ruští vojáci] si jsou vědomi, že Bayraktar je nejpokročilejší taktický bezpilotní letoun, který má ukrajinská armáda k dispozici, a také se učí a cvičí, jak se s touto hrozbou vypořádat,“ řekl Bendett.
Zdroj: breakingdefense.com