Ukrajinská vynalézavost nezná mezí. Podívejte se na protiletadlové dělo s kamerou a tabletem

Ukrajinci mají obrovskou kreativitu, ale spojení protiletadlového kanónu se systémem řízení palby založeným na kamerách a tabletu se zatím nepodařilo. Vysvětlíme vám, jak to funguje.

Ukrajinci již opakovaně ukázali, čeho jsou schopni, od použití velkorážových kulometů jako DSzK/DSzKM jako podpůrných zbraní týmu až po stavbu miniaturních odpalovacích zařízení BM-21 Grad nebo neřízených raketometů S-8. Kromě toho se objevily vynálezy, jako je nákladní automobil používaný k odpalování raket Brimstone nebo dokonce trakař postavený na základě automatického kanonu 2A42, jak uvedl server The Drive.

Ukrajinci také využívají komerční bezpilotní letouny nejrůznějšími způsoby, od navádění dělostřelectva až po jejich použití jako lehkých či těžkých bombardérů, létajících sanitek nebo dokonce improvizované cirkulující munice („kamikadze“).

Stojí za zmínku, že komerční i vojenské drony používají také Rusové, ale v menším měřítku. Přesto představují hrozbu například pro dělostřelectvo NATO dodané na Ukrajinu, jako je AHS Krab nebo PzH 2000. Boj s nimi je obtížný a použití ručních protiletadlových kompletů, jako je Lightning, není optimální, proto se dává přednost hlavňovým kompletům, jako je Gepard. Ani těch není mnoho, takže Ukrajinci kreativně upravují to, co mají, jak uvádí server Daily Kos.

Dělo M75 s improvizací

Kanóny M75 ráže 20 mm přišly na Ukrajinu z jedné ze zemí bývalé Jugoslávie a jsou to, pro připomenutí, lehká (celek má včetně lafety něco přes 200 kg) protiletadlová děla schopná bojovat s cíli na vzdálenost až 1,5 km, s rychlostí střelby 750-800 ran/min.

Mezitím se ukázalo, že někteří ukrajinští vojáci se rozhodli vytvořit improvizaci založenou na dvou kamerách Hikvision CCTV a tabletu připevněném na držáku.

Z použitých kamer je dolní typická denní kamera Hikvision pravděpodobně z řady Value a horní je model z řady termokamer, jako je například DS-2TD2138-13/QY s rozlišením 384 × 288 pixelů s tepelnou citlivostí NETD (Noise Equivalent Temperature Difference) < 35 mK, která je na Ukrajině k dostání za přibližně 100 000 Kč.

Zejména použití termokamer usnadňuje detekci a identifikaci cíle a lze předpokládat, že Ukrajinci vyvinuli software usnadňující zaměřování, který zohledňuje vzdálenost k cíli a balistický koeficient střel v použité munici, jako tomu bylo například u tanků nebo u vozidel BMP-1. Je však třeba poznamenat, že střelba na pohyblivé vzdušné cíle je mnohem obtížnější než na stacionární pozemní cíle.

Zdroj: redakce, dailykos.com, thedrive.com, Wikipedia