Ukrajinská improvizace. Protiletadlové dělo ze stalinské éry slouží proti pozemním cílům
Ukrajinci využívají v boji proti Rusům všechny dostupné metody. Jdou dokonce tak daleko, že používají 100mm protiletadlové kanóny KS-19 z dob Stalina. Vysvětlíme, zda to má smysl.
Ukrajinci používají jako dělostřelectvo protiletadlové kanony KS-19, které pamatují stalinskou éru, a které byly uskladněny ve městě Balaklja v Chersonské oblasti osvobozeném v létě 2022.
Děla KS-19 byla proto navrácena Ukrajincům, kteří se je rozhodli použít jako dělostřelectvo, neboť maximální dostřel nepřímé palby proti pozemním cílům může dosáhnout až téměř 20 km. To je mnohem více než u minometů a může doplnit houfnice ráže 122 mm.
Lepší takové dělostřelectvo než žádné. Je třeba poznamenat, že navzdory dodávkám techniky a munice ze Západu jsou právě ukrajinské potřeby větší a v zemi zdevastované válkou jsou výrobní kapacity omezené.
Proto má pro Ukrajince co největší smysl použití zbraní, jako je výše zmíněný protiletadlový konón KS-19 nebo S-8 či neřízené raketomety ráže 122 mm.
Soviet postwar-era KS-19 100mm anti-aircraft gun in Ukrainian service, acting in an indirect fire role. A number of units were recaptured last year in Balakliya, and have seen active use since. pic.twitter.com/OLxAgAQHCQ
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) July 12, 2023
Práce na vývoji protiletadlového kanonu KS-19 se datují do období druhé světové války, kdy SSSR hledal náhradu za svá protiletadlová děla ráže 85 mm.
Výsledek prací byl však zaveden do výroby až v roce 1947 a lepší protiletadlové schopnosti zajistila kombinace větší ráže kanonu (100 mm) a rychlosti střelby až 15 ran/min. Novinka totiž umožňovala bojovat proti cílům v podobě bombardérů pohybujících se rychlostí až 1 200 km/h na vzdálenost až 15 km, píše web WeaponSystems.
To vše bylo uzavřeno v taženém systému o hmotnosti kolem 10 tun, který obsluhovalo 15 vojáků. Dnes už tyto parametry nejsou nijak ohromující, ale schopnost vystřelit 15,6kilogramové náboje UOF-412 (používané i na T-54/55) obsahující 1,5 kg TNT na vzdálenost až 20 km je stále užitečná.
Kromě toho může kanon používat i protitankové střely schopné prorazit 185mm pancéřovou ocel, takže v krajním případě je vhodný i k ničení vozidel rodiny BMP.
Zdroj: Twitter; WeaponSystems