Ukrajinci testují nejnovější odpověď na ruské drony. Uletí stovky kilometrů
Íránské drony, které Rusové použili k útoku na Ukrajinu, jsou velmi primitivní konstrukce. Jejich jednoduchost je však výhodou. Jsou levné a nevyžadují rozsáhlou infrastrukturu, přesto účinně upoutávají pozornost ukrajinské protivzdušné obrany. Zdá se, že Ukrajina konečně našla odpověď na teroristické útoky Rusů.
Íránské bezpilotní letouny, jako je Shahed-136, používají Rusové ke specifickému účelu. Jsou příliš pomalé, nesou malé užitečné zatížení a nejsou dostatečně přesné, aby mohly útočit na bodové vojenské cíle. Místo toho jsou vhodné pro teroristické útoky na plošné cíle, často civilní.
V této roli jsou účinné. Ztráta vzácných zdrojů Rusy nutí Ukrajinu zapojit a rozptýlit protivzdušnou obranu, čímž jsou rozhodující činitelé postaveni před tragickou volbu, zda bránit vlastní vojska, nebo zajistit ochranu civilistů a infrastruktury.
Ukrajinská reakce je zatím poměrně omezená, i když velmi působivá. Ukrajinské útoky na základny strategických bombardérů, pravděpodobně prováděné pomocí starých bezpilotních letounů Tu-141 Strike, přinutily Rusy přesunout cenné letouny velmi daleko od oblasti bojů.
Nový ukrajinský úderný dron
Zdá se však, že Ukrajinci již nespoléhají na staré a řídké postsovětské drony a pracují na vlastních úderných dronech dlouhého doletu.
Stroj pravděpodobně dosáhne cílů vzdálených několik set kilometrů a startuje pomocí raketových motorů z běžného lehkého nákladního automobilu. Na zveřejněných záběrech je vidět, že stroj je poháněn tlačnou vrtulí, ale startuje pomocí přídavného raketového pohonu, píše server Defence24.
Nový dron se svým uspořádáním podobá íránským létajícím bombám Aresh-2. Základem pro tuto konstrukci je zřejmě dálkově řízený létající cíl RZ60, který byl předveden v roce 2019 a který má dolet až kolem 300 km.
Zdroj: redakce; Defence24
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]