Ukrajinci si pochvalují polské drony FlyEye. Usnadňují boj s Rusy
Válka na Ukrajině ukázala světu sílu bezpilotních letounů a polské drony FlyEye od společnosti WB Electronics jsou jedním z nejúčinnějších systémů na Ukrajině. Vysvětlujeme, co všechno dokážou.
Ukrajinci používají drony FlyEye od roku 2015 a mezitím proběhlo několik dodávek dalších sérií. Drony FlyEye používají Ukrajinci k monitorování terénu a k vedení dělostřelecké palby na zjištěné a identifikované cíle. Tyto drony zvláště dobře spolupracují s kanónovými houfnicemi AHS Krab díky systému řízení boje TOPAZ, jak píše server Army Technology.
Zajímavé je, že polské drony jsou dokonce schopny šmírovat a navádět palbu na protiletadlové systémy Tor-M2.
Ukrajinci bojující v Doněcké oblasti také velmi oceňují schopnosti dronů FlyEye, které mají operační dosah 50 km a rychlost letu 120 km/h, což jim umožňuje rychlý přesun na konkrétní pozorovací místo.
Drony FlyEye – polské oči ukrajinských ozbrojenců
Konstrukčně jsou drony FlyEye poměrně malé bezpilotní letouny s rozpětím křídel 3,6 m a hmotností 12 kg schopné provádět průzkum i v týlu nepřítele s pomocí pozorovací hlavice vybavené tandemem denní kamery s vysokým rozlišením a termokamery (snímač je nechlazený) schopné detekovat seskupení vojáků nebo vozidel, jejichž souřadnice lze v reálném čase předat operátorovi a následně dělostřelcům.
Ti jsou pak schopni ve velmi krátkém čase zahájit palbu na zjištěný cíl standardní nebo přesnou municí. Jak se ukázalo, polské bezpilotní letouny jsou také odolné vůči ruským systémům elektronického boje a vzhledem ke své velikosti také nejsou snadno odhalitelné systémy protivzdušné obrany.
Drony FlyEye mohou zůstat ve vzduchu dvě hodiny ve výšce až 3,5 km a co je důležité, jejich příprava k letu je velmi jednoduchá (montáž a demontáž dronu trvá méně než 10 minut). Navíc nevyžadují stavbu katapultu, protože jsou schopny vzlétnout „ručně“. To je jeden z charakteristických rysů polské konstrukce, jak píše server Military Factory.
Drony FlyEye lze díky jejich modulární konstrukci kromě plnění průzkumných úkolů používat také pro dopravní úkoly nebo takříkajíc jako „létající router“, v závislosti na konfiguraci. Pro zajímavost, bezpilotní letouny FlyEye jsou jediným polským pokročilým vojenským vybavením, které nabízí NATO pro obranné zakázky a podporu (NSPA).
Zdroj: redakce, army-technology.com, military-factory.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]