Ukrajinci sestřelili extrémně vzácný dron. Jedná se o ruský dron Orion
Ukrajincům se podařilo sestřelit ruský úderný dron Orion vybavený řízenou bombou KAB-20, jak uvádí web Defence Blog. Vysvětlujeme, co ruský dron dokáže.
Rusové jsou v tomto ohledu daleko za Ukrajinci, ale i tak mají v zásobě několik zajímavých konstrukcí. Jedním z nich je velmi vzácný dron Orion, který, jak je vidět na fotografii níže, byl vybaven řízenými bombami KAB-20.
Vzácná konstrukce z Petrohradu
Drony Orion jsou dílem petrohradské společnosti Kronstad, práce na nich začaly v roce 2011 a první prototypy byly předvedeny o dva roky později. V roce 2016 se zase uskutečnily zkušební lety a sériová výroba Orionů měla začít v roce 2020. Konstrukčně patří Orion do třídy bezpilotních letounů MALE (Medium Altitude, Long Endurance), tedy konstrukcí schopných jak průzkumu daleko v týlu nepřítele, tak i úderných misí. Rusové svého času velmi vychvalovali schopnost dronu pracovat v širokém teplotním rozmezí -50 až +50 stupňů Celsia a jeho snadno použitelný systém plánování misí.
Očekává se, že dron bude mít operační dosah 250 km, respektive 300 km, pokud bude dosah s řídicí stanicí zvýšen dalším dronem, který bude fungovat jako zesilovač signálu. Doba pobytu ve vzduchu ve výšce do 7,5 km má zase činit 24 hodin při 60 kg užitečném zatížení. Orion a exportní Orion-E jsou drony s prázdnou hmotností kolem 350 kg a rozpětím křídel 16 m. Pohon, jak je u této třídy dronů obvyklé, tvoří spalovací motor o výkonu něco málo přes 100 koní a dron má schopnost nést 200 kg užitečného zatížení. To zahrnuje jak pozorovací hlavu s kamerou pro denní světlo, tak termovizi a laserový osvětlovač cílů například pro rakety Krasnopol nebo výzbroj namontovanou na pylonu.
Ve výzbroji se zase očekávají malé řízené pumy o hmotnosti maximálně 50 kg, střely Ch-50 o hmotnosti 50 kg a ráži 180 mm jako ruská odpověď na protitankové řízené střely 9K121. V případě sestřeleného dronu je vidět, že byl vybaven nákladem řízených pum KAB-20. Jedná se o lehké pumy naváděné laserovým paprskem o hmotnosti 21 kg, z čehož asi 7 kg připadá na bojovou hlavici určenou k ničení živých nebo lehce obrněných cílů. Koncepčně se velmi podobají bombám MAM-L používaným na bezpilotních letounech Bayraktar TB2.
Zdroj: redakce, defence-blog.com, Global Security