Ukrajinci se radují z nových bomb JDAM-ER. Budou nově shazovány na Rusy z upravených ruských letadel

Američané se rozhodli dodat Ukrajině klouzavé bomby JDAM-ER, které budou zajímavě shazovány z vhodně upravených letadel ruské výroby. Vysvětlujeme, jak tyto bomby fungují.

Pentagon se rozhodl poskytnout Ukrajině přesné klouzavé bomby JDAM-ER schopné bojovat s cíli na vzdálenost až 70 km, což znamená, že například jimi vybavený MiG-29 nebo Su-27 bude schopen zlikvidovat například obranný systém Pancir-S1 dříve, než bude představovat hrozbu, jak píše web The Drive.

Půjde o další případ adaptace východních konstrukcí pro nesení západní výzbroje. Často se zmiňuje spolupráce Ukrajinců s USA, ale je docela možné, že zde významně přispěli Poláci, neboť závod WZL-2 provedl modernizaci polských stíhaček MiG-29 na systémy NATO a mohl by poskytnout pomoc i zde.

Je již známo, že ukrajinské letouny MiG-29 a Su-27 byly úspěšně upraveny pro použití protiradiolokačních střel AGM-88 HARM, které jsou pro operátory ruských protiletadlových systémů noční můrou.

Přesné klouzavé bomby JDAM-ER je konverzní sada pro přeměnu starých bomb na přesné zbraně. Soupravy JDAM (Joint Direct Attack Munition) zavedené do služby koncem 90. let 20. století představovaly balíček obsahující naváděcí modul využívající kombinaci GPS a INS navigace a ocasní část s řídicími plochami. Tento kit se pak montuje na velmi velké množství neřízených pum Mk 82/83/84 o hmotnosti 225, 450 a 900 kg z období studené války. Tímto způsobem jsou staré bomby za nízkou cenu přeměněny na přesnou munici s kruhovou chybou zásahu menší než 10 m s dosahem až asi 24 km.

Tento systém inspiroval podobné komplety mimo jiné v podobě britské Paveway IV a francouzské AASM. Postupem času však Američané začali uvažovat o verzi s prodlouženým doletem, a tak vznikl JDAM-ER s doletem až cca 70 km zavedený do služby od roku 2015. Dolet byl zvýšen přidáním skládacích křídel do konverzní sady. Tato varianta je v současné době ve výzbroji 26 zemí světa.

Zdroj: redakce; the Drive