Ukrajinci rozbalují „dárky“ od USA. Seznamte se s puškou M4A1

USA nadále podporují Ukrajinu dodávkami zbraní, od karabin přes dělostřelectvo až po bezpilotní letouny. Tentokrát ukrajinští vojáci vybalují karabiny M4A1, jak píše server Banai.

Ukrajina obdržela velké množství starších i novějších ručních palných zbraní. Do druhé kategorie patří karabiny CZ-806 BREN-2 z České republiky, FN SCAR MK2 z Belgie a naše domácí karabiny Grot C16 FB-A2. Nyní se k této skupině přidávají americké karabiny M4A1, které jsou součástí balíčku 7 000 kusů střeleckých zbraní.

Hlavní zbraň americké armády

V 90. letech 20. století hledala americká armáda něco lehčího a ovladatelnějšího než karabinu M16A2 s 20palcovou (508 mm) hlavní, která v té době měřila na délku asi 1 metr. Z tohoto důvodu se americká armáda rozhodla objednat u firmy Colt omezený počet karabin M4 se 14,5palcovou hlavní (368 mm) a délkově nastavitelnou pažbou.

Ty se již vyznačovaly délkou kolem 80 cm, a byly proto mnohem přívětivější pro osádky vozidel nebo při boji ve městě, a to i za cenu nižší rychlosti střely. Nová varianta karabiny M4 byla přijata do výzbroje v roce 1994 a od té doby začala v některých aplikacích nahrazovat starší M16A2.

Tento stav trval až do roku 2014, kdy se americká armáda rozhodla sjednotit řadu karabin M4 a M16A2/A4 na formát M4A1. To zahrnovalo vybavení karabin M4 těžší hlavní, která lépe odolává nepřetržité palbě, použití spoušťového mechanismu s funkcí nepřetržité nebo jednorázové palby (od nadbytečného režimu dvou ran v sérii se upustilo), přidání oboustranného voliče a přidání montážních lišt Picatinny pro montáž příslušenství.

To v žádném případě neznamená, že by mezitím neprobíhalo několik programů na náhradu karabin M4 v různých složkách ozbrojených sil USA. Karabiny M4/M4A1 trpěly především nedostatečnou průbojností střely (kvůli nízké výstupní rychlosti).

Mluvíme například o programu US Army Objective Individual Combat Weapon (OICW) nebo o karabinách FN SCAR (USSOCOM přestal od roku 2013 nakupovat karabiny FN SCAR-L). Jediným nepřímým úspěchem bylo přijetí karabin M27 IAR (HK416) námořní pěchotou.

Specifikace

Karabina M4A1 dodávaná s municí 5,56×45 mm NATO je také takříkajíc ztotožňována s civilní karabinou ve formátu AR-15, kde se nejčastěji vyskytuje 14,5palcová hlaveň (oblíbené jsou také 16palcové (406 mm) hlavně). Karabina M4A1, stejně jako její předchůdkyně M16, používá plynový systém s přímým odvodem prachových plynů do závěru, což má své výhody i nevýhody, jak napsal server Army Times.

Mezi výhody patří nižší hmotnost systému a o něco slabší zpětný ráz ve srovnání s pístovými systémy. Co se týče nevýhod, je třeba zmínit ne nejlepší výkon s krátkými hlavněmi, větší zanášení zbraně při střelbě a problémy s protitlakem při střelbě s tlumičem zvuku.

Hmotnost karabiny bez zásobníku je přibližně 2,9 kg, což je důsledek použití polymerů, výše zmíněného systému s přímým odvodem plynů do závěru a hliníkové závěrové komory.

Nabíjí se z hliníkových nebo polymerových zásobníků na 30 nábojů a teoretická rychlost střelby se pohybuje od 700 do 950 ran za minutu. Účinný dostřel karabiny M4A1 je maximálně 400 m.

Zajímavé je, že Ukrajina již používá vlastní konstrukce ve formátu AR-15 od Zbrojaru (UAR-15 nebo Z-15) s použitím dílů od Daniel Defense, ale značná část ozbrojených sil stále spoléhá na konstrukce používající sovětskou munici 5,45×39 mm. Za zmínku také stojí, že v důsledku konfliktu na východě se z polského civilního trhu prakticky vytratila munice střední ráže 5,56×45 mm NATO.

Zdroj: banai.pl, armytines.com