Ukrajinci proměnili obrněný transportér M113 v unikátní konstrukci protivzdušné obrany. Mají nový způsob, jak se bránit ruským dronům
Obranná armáda předvedla moduly SARP Dual namontované na transportérech M113. Zbraně sice vypadají nenápadně, ale jsou určeny k účinné eliminaci jedné z největších hrozeb na frontě – ruských dronů.
Ukrajinci proměnili obrněný transportér M113 v unikátní konstrukci protivzdušné obrany. Systém SARP Dual, viditelný na záběrech z Ukrajiny, používá dvě zbraně – ráže 12,7 mm a 7,62 mm.
Ochrana Ukrajinců před ruskými drony
Systém SARP Dual, který byl vidět v minulých dnech, je ve skutečnosti univerzální zařízení, které lze podle potřeby vybavit různými zbraněmi. Mohou to tedy být pušky FN MAG58 nebo M2HB různých ráží či granátomet. Jejich úkolem je naopak likvidace hrozeb ze vzduchu – především v rámci úderů prováděných pomocí bezpilotních letounů, jak uvádí web Mil.
Důležitou funkcí systému je automatické sledování cíle, které využívá údaje získané díky přítomnosti laserového paprsku. SARP Dual může pracovat jak ve dne, tak v noci. Na jeho funkčnost nemá vliv ani okolní teplota. Tato kombinace znamená, že zbraň lze používat téměř za jakýchkoli podmínek a nepřetržitě monitorovat bezpečnost vzdušného prostoru.
Pokud dojde k poškození protiletadlového kanonu a přerušení automatického zaměřování, může operátor systému ručně vést palbu ve směru hrozby. Za zmínku také stojí, že SARP Dual není speciálním výtvorem pro jeden model nosiče a může být namontován na různé stroje.
Drony představují na frontě obrovskou hrozbu
Drony jsou pravidelně používány na obou stranách konfliktu. Používají je nejen Rusové, ale i Ukrajinci. Je to dáno mimo jiné relativně nízkou cenou dronů, která v případě improvizovaných řešení dosahuje až několika tisíc dolarů. To je v kontextu dělostřeleckých granátů, které jsou mnohonásobně dražší, obrovská úspora.
Drony mají také tu výhodu, že se mohou pohybovat ve skutečných mracích. V posledních měsících jsme opakovaně informovali o náletech dronů. Jediný stroj může na frontové linii napáchat velké škody, zatímco vyslání několika či desítek strojů najednou představuje hrozbu, proti níž se lze jen obtížně bránit.
Z hlediska obrany proti dronům je důležitá skutečnost, že tyto typy strojů mají radarovou signaturu podobnou ptačí. To znamená, že mnoho radarů (zejména starších) tuto hrozbu vůbec nezaznamená, což umožňuje dronům nepozorovaně se vyhnout nepřátelské protivzdušné obraně.
K obtížím při odhalování dronů přispívá také skutečnost, že i u novějších radarů může být dosah detekce dronů pouze několik kilometrů. To je dáno letovými vlastnostmi těchto strojů nízko nad zemí. Z tohoto důvodu je vytvoření stoprocentně těsné bariéry pro armádu velkou výzvou.
Je třeba přiznat, že na přípravě systémů proti dronům pracuje stále více zemí, o čemž svědčí mimo jiné letoun Hawk vyráběný zelenohorskou společností Hertz. Na podobných projektech se pracuje také v Německu, kde ještě loni firma Rheinmetall pracovala na laserové zbrani proti dronům. Za zmínku stojí také Turci, kteří v posledních měsících zavedli do své armády domácí protidronový systém Sahin 40.
Zdroj: redakce, mil.in.ua, Aselsan
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]