Ukrajinci mají zbraň, která budí respekt. Má podvozek z Tatry

Ukrajina začala používat nový typ přesně naváděné rakety RK-360 Neptun, píše web Defence Express. Schopnosti této zbraně dlouhého doletu jsou velmi slibné. Zde je to, co o nich víme.

Rakety RK-360 Neptun budí respekt, pomohly zlikvidovat odpalovací zařízení protiletadlového systému S-400 Triumf, které bylo umístěno na Krymu. Na internet se dokonce dostaly záběry z dronu, které ukazují okamžik zásahu a následný výbuch systému S-400. Jedná se o významnou ránu pro ruskou protivzdušnou obranu, neboť Rusko disponuje omezeným počtem těchto moderních systémů.

Zpočátku nebylo jasné, jaké zbraně stojí za útokem na Krymu. Ukrajinci použili řízené střely RK-360 Neptun s doletem 300 km. Jde o zbraň navrženou kyjevskou konstrukční kanceláří Luč jako univerzální řešení. To mimo jiné zahrnuje její schopnost být vypouštěna z různých platforem, ať už lodí, pozemních odpalovacích zařízení, nebo dokonce bezpilotních letounů a útočit na různé cíle, včetně námořních a pozemních.

Jako podvozek pro střely Neptun byla vybrána česká Tatra 815 8×8 a doprovodná vozidla (transportní, nakládací a velitelská). Každé odpalovací zařízení RK-360 Neptun má čtyři rakety, které lze vypálit v intervalu 3-5 sekund. Střely mohou být namířeny současně na více cílů nebo na jeden cíl, na který každý Neptun útočí z různých směrů po jiné trase. Těsně před útokem sníží střela výšku letu na zhruba tři metry, aby znemožnila použití systémů protivzdušné obrany nepřítele. Podle konstruktérů má jedna střela umožnit potopení lodi o výtlaku až 5 000 tun, píše server Military Today.

Mohlo by se jednat o zbraň s odhadovaným doletem dvakrát větším, než má americká GMLRS používaná v raketových systémech HIMARS ukrajinské armády. Dostupné záběry zničení S-400 ukazují explozi, kterou s největší pravděpodobností způsobila velká raketa s efektivním operačním dosahem (dosahujícím až 180 km), vybavená poměrně silnou tříštivou a demoliční hlavicí.

Je možné, že je tepelně nebo radarově naváděná. Taková zbraň by mohla otevřít řadu zajímavých možností pro dlouhé údery hluboko do ruského týlu. A to nejen na okupovaném ukrajinském území. Zatím však zůstává záhadou a ví se o ní stále málo.

Zdroj: redakce, en.defence-ua.com, military-today.com