Ukrajinci cvičí ve stíhačkách F-16. „Je to jako přejít z Nokie na iPhone,“ tvrdí letec

V éře, kdy technologický pokrok neustále překračuje hranice možného, se tento vývoj odráží i v modernizaci vojenského sektoru. Příkladně, přechod ukrajinských pilotů z tradičních sovětských stíhaček na špičkové západní stroje F-16 představuje nejen technologický, ale i filozofický skok – podobný tomu, když člověk vymění svůj starý tlačítkový telefon za nejnovější iPhone.

Tento přelom je možné ilustrovat skrze zkušenosti ukrajinského pilota, který na dánské základně Skrydstrup podstupuje intenzivní výcvik a přirovnává své zkušenosti s F-16 k přechodu „z Nokie na iPhone,“ píše portál TechWP.

Stíhací letouny F-16, vyvinuté společností Lockheed Martin, jsou výsledkem snahy o spojení uživatelské přívětivosti, agility a multifunkčnosti. Díky svým parametrům – délka 15,03 metrů, rozpětí křídel 9,45 metrů a maximální rychlost téměř 2 450 km/h, jsou F-16 schopny provádět rozmanité operace od boje muže proti muži až po precizní údery na pozemní cíle.

Přechod na F-16 však pro ukrajinské piloty znamená více než jen změnu v technických specifikacích. Jak pilot vypíchl, jednoduchost a intuitivnost avioniky F-16 zásadně mění celkový zážitek z pilotování. Tento krok představuje zásadní změnu v přístupu k letovým operacím a myšlení, což je pro Ukrajinu v současné situaci klíčové. S přibližně 60 stíhačkami F-16, které Ukrajina obdrží od svých západních spojenců, se značně posílí její obranyschopnost a zlepší schopnost provádět efektivní vojenské operace.

S více než 4 600 vyrobenými kusy, které slouží ve vzdušných silách více než 25 zemí, se F-16 vyvinula v nezbytný nástroj globálního vzdušného boje. F-16 byla nasazena ve většině hlavních konfliktů od 80. let 20. století, včetně operací ve válce v Zálivu, konfliktu v Kosovu a operacích proti ISIS. Její schopnost účinně zasahovat proti pozemním a vzdušným cílům, spolehlivost a vysoká míra přežití v boji, ji učinily oblíbenou volbou pro mnoho zemí.

Zdroj: TechWP