Ukrajina získá slovenské stíhačky díky česko-slovenské dohodě. Jaké to jsou?

Český premiér Petr Fiala v debatě odvysílané českou státní televizí oznámil, že české letectvo bude v brzké době plnit hlídky ze slovenského vzdušného prostoru. Navrhované partnerství mezi sousedními zeměmi NATO by mohlo nastartovat přesun stíhaček MiG-29 na Ukrajinu, na němž se pracuje od počátků ukrajinsko-ruského konfliktu, uvedl web The Drive.

Petr Fiala prozradil podrobnosti dohody z 3. července s tím, že od září bude země nasazovat stíhačky SAAB JAS-39C Gripen k provádění operací protivzdušné obrany na slovenském nebi. Diskusi byl přítomen i slovenský premiér Eduard Heger, který dále dodal, že rozvíjející se dohoda je stále v procesu vyjednávání. Nejpozoruhodnějšími výsledky by však mohla být šance zefektivnit slovenské čekající dodávky F-16 Fighting Falcon vyrobených společností Lockheed Martin a také možnost darovat Ukrajině  zbývající stíhačky MiG-29 Fulcrum slovenského letectva.

Slovensko je dlouhodobě v procesu ukončení závislosti země na své flotile stíhaček MiG-29 z dob studené války. Letoun poprvé vstoupil do služby v roce 1982, takže původ MiGu-29 ze Sovětského svazu přiměl Slovensko zachovat alespoň určitou úroveň vztahů s Ruskem za účelem zachování flotily a jejích zbraňových systémů. Ve snaze přerušit tyto přetrvávající vazby a modernizovat stíhačky v zemi, Slovensko od té doby z velké části uzemnilo svou flotilu MiGů-29 v rámci přípravy na svou objednávku 14 letounů F-16 Block 70 na rok 2018, které mají být dodány. 

Slovenská flotila MiGů-29 zahrnuje zhruba 11 letounů — mix jednomístných MiG-29AS a dvoumístných MiG-29UBS. Letoun byl v polovině 21. století vylepšen, díky čemuž splňoval požadavky NATO, včetně instalace speciálních vysílaček a také multifunkčního displeje.

Objednávka F-16 měla být dokončena ještě letos, termín dodání se však posunul na rok 2024. Zpoždění a tomu odpovídající zhoršení připravenosti tamní flotily MiG-29 postavilo Slovensko do nejisté pozice.  Nyní vláda České republiky uznává dočasnou mezeru Slovenska v letecké bezpečnosti a přistupuje k této výzvě nasazením vlastních zdrojů k hlídkování vzdušného prostoru. 

Zdroj: thedrive.com