Ukrajina převálcovala vyspělejší země. Vyvinula raketu Vilkha-M, která doletí dál než HIMARS. Destrukce je fascinující

Ukrajinské ozbrojené síly začaly používat řízené střely Vilkha-M domácí výroby. Mají delší dolet než americké střely HIMARS, jak uvádí web PRO Ukrajinu.

Uvedl to první zástupce šéfa Národní asociace obranného průmyslu Ukrajiny Ivan Vinnyk, kterého cituje server The War Zone.

Co je známo o raketách Vilkha-M

Vilkha-M je 7,6 m dlouhá řízená dělostřelecká střela, která je modifikací sovětské střely BM-30 Smerč. Má delší dolet a těžší bojovou hlavici než řízený raketový systém s vícenásobným odpalem (GMLRS) poskytovaný spojenci, což nabízí vysokou destruktivní sílu.

Jak Vilkha-M funguje v boji

Ivan Vynnyk uvedl, že armáda již Vilkhu-M použila v boji. Přesné místo, kde byly rakety tohoto komplexu použity, neuvedl. Poznamenal však, že poprvé byly bojově použity v květnu 2022.

„Jejich přesnost zvyšují takzvaná plynová kormidla – desítky malých otvorů, z nichž se uvolňuje palivo, které slouží k navedení střely na cíl pomocí GPS. Ačkoli je Vilkha-M považována za poměrně přesnou a precizní munici, zatím není zveřejněno, jak přesná je,“ vysvětluje Vinnyk.

Přestože se systém vyrábí v malém množství, zbraň poskytuje Ukrajině munici, která dosahuje o 36 % větší vzdálenosti s více než dvojnásobnou nosností oproti GMLRS.

Vilkha-M má být upravena až na 150 km

V roce 2018 byl zahájen program vylepšování Vilkha-M. Tehdy bylo vyrobeno asi 100 kusů upravené zbraně.

Podle Vinnyka Ukrajina plánuje upravit Vilkhu-M tak, aby se její dolet zvýšil na 150 km. Žádné další podrobnosti neuvedl.

Dodal také, že nové verze systému nebudou před bojovým použitím testovány. „Testy budou probíhat na bojišti,“ řekl Vinnik.

Díky prodlouženému doletu bude mít Valkha-M zhruba stejný dosah jako pozemní bomba malého průměru (GLSDB), jejíž použití Pentagon nedávno povolil na Ukrajině. Bude však mít mnohem větší bojovou hlavici a mnohem vyšší kinetickou sílu.

Vojenský představitel vysvětlil, že to bude užitečné pro cíle, jako jsou mosty, těžká opevnění a velké stavby, které je obtížné zasáhnout pomocí GMLRS a GLSDB.

Zdroj: redakce, ukraine.progroshi.news, thedrive.com