UFO mrak spatřen nad Tureckem. Je to úžasná podívaná

Minulý týden byl na obloze nad tureckou Bursou zpozorován oblak připomínající létající talíř. I když se na první pohled zdálo, že se chystá přistát mimozemská loď, existuje poměrně dobré vysvětlení toho, co se skutečně stalo.

Na první pohled se mrak jeví jako neidentifikovaný létající objekt, který hledá prostor pro přistání na planetě. Obrázek je docela dramatický a se správným pozadím by se mohl stát vynikajícím úvodem viděným ve filmu s mimozemskou tématikou.

Video se samozřejmě stalo virálním na sociálních sítích a někteří dokonce začali zpochybňovat legitimitu snímku, pokud nebyl nějakým způsobem zfalšován. Nicméně i v dnešní době obrazových filtrů se jedná o naprosto přirozený jev, označovaný jako lentikulární mrak, který byl zachycen bez jakýchkoli filtrů. Víme to, protože máme k dispozici více zdrojů, které snímky zachytily, a všechny vypadají stejně, uvádí server Interesting Engineering.

Místo vzniku oblaku

Než se dostaneme k podrobnostem čočkovitého oblaku a jeho vzniku, musíme pochopit topografii místa, kde byl pozorován. Bursa se nachází asi 80 km jižně od hlavního města Istanbulu. Nachází se také na úpatí hory Uludag, která je vysoká 2 542 m.

Zvláštní útvary mraků jsou běžným jevem, když se v okolí nachází nějaký vysoko se tyčící objekt, například hora. Dokonce i téměř 427 m vysoká Gibraltarská skála na jihozápadním cípu Evropy je známá tím, že způsobuje některé jedinečně tvarované mraky.


Dramatické pozorování mraků v Turecku

Jakkoliv je záběr v Turecku dramatický, je učebnicovým příkladem čočkovitého oblaku. Čočkovitý oblak je stacionární oblak, který se obvykle tvoří v troposféře, nejnižší vrstvě zemské atmosféry, obvykle rovnoběžně se směrem větru.

Za normálních okolností zůstávají vrstvy čočkovitého mraku oddělené. Pokud se však v místě, kde se tyto mraky tvoří, nachází velká překážka, jako je hora Uludag, může být vzduch ze spodních vrstev vytlačován vzhůru, čímž se ztrácí dokonale vrstevnatá struktura mraku.

Oblak vypadá tak úžasně proto, že se vytvořil dříve během dne a zachytilo ho sluneční světlo dříve, než Slunce vystoupilo nad obzor. Podobné mraky se mohou vyskytovat nad Skalistými horami, Andami, a dokonce i na východě USA.

Zdroj: Interesting Engineering