Účinná kombinace: Polské drony FlyEye spolupracují s německými houfnicemi Panzerhaubitze 2000
Ukrajincům se podařilo spárovat polské drony FlyEye od společnosti WB Electronics s německými, nizozemskými a italskými samohybnými houfnicemi Panzerhaubitze 2000, které na Rusy sesílají déšť smrti. Vysvětlujeme, jak to funguje.
Válka na Ukrajině připomněla, že bohem války je dělostřelectvo, které je ještě účinnější, má-li navíc oči v podobě dronů. Drony FlyEye si Ukrajinci velmi dobře považují a dosud je užívali společně s polskými Kraby.
Nyní zastupující ředitel komunikace společnosti WB Group, na svém twitterovém účtu uvedl, že drony FlyEye spolupracují s německými samohybnými kanónovými houfnicemi PzH 2000 sloužícími u 43. dělostřelecké brigády Ukrajiny.
Drony FlyEye – prvotřídní systém z Polska
Drony FlyEye jsou jediným polským vojenským výrobkem, který nabízí NATO pro obranné zakázky a podporu (NSPA). Jedná se o modulární konstrukci, kterou lze přizpůsobit několika úkolům, nejčastěji však k provádění průzkumu pomocí pozorovací hlavy obsahující denní kameru s 30násobným zvětšením a nechlazenou termovizní kameru, jak píše web Army Technology.
Získaná data lze v reálném čase předávat operátorovi a střelcům zapojeným do komunikačního systému, což výrazně usnadňuje zejména ničení cílů, které často mění polohu. Připomeňme, že moderní dělostřelecké systémy mohou zaujmout palebné postavení, zahájit palbu na cíle a opustit místo během několika minut.
Bezpilotní letouny FlyEye jsou malé konstrukce o hmotnosti 12 kg a rozpětí křídel 3,6 m, které mohou operovat ve vzduchu přibližně dvě hodiny ve výšce až 3 500 m. Kromě toho stojí za zmínku, že polský dron lze rychle připravit k letu nebo sbalit (stačí méně než 10 minut) a tento nevyžaduje katapult, protože je schopen vzlétnout „ručně“.
Panzerhaubitze 2000 – jeden z nejmodernějších dělostřeleckých systémů na světě
PzH 2000 one je jedním z nejmodernějších dělostřeleckých systémů na světě, jehož charakteristickými znaky jsou rychlá rychlost palby až 10 ran/min a schopnost pálit pětirannou dávkou v ničivém režimu MRSI (multiple round simultaneous impact). Dostřel se naopak díky kanonu ráže 52 mm pohybuje od 31 do celých 80 km v závislosti na použité munici. U nejlevnějších střel typu DM121, OFd MKM lze počítat s dostřelem 31 km, u střel s plynovým generátorem se dostřel zvyšuje na přibližně 40 km a u střel s raketovým nosičem M549A1 lze počítat s dostřelem až kolem 60 km.
Na druhou stranu v případě experimentálních střel typu Vulcano GLR může dosah účinné střelby dosáhnout až 70-80 km, což je výsledek vyhrazený spíše pro raketové dělostřelectvo typu například M142 HIMARS s raketami GMLRS. Kromě toho 28 kanónových houfnic Pzh 2000 dodaných na Ukrajinu slouží také jako ničitelé tanků používající inteligentní munici SMArt 155, jak píše web Army Recognition.
Na druhou stranu válka na Ukrajině ukázala, že kanónové houfnice Pzh 2000 mají ve srovnání s jinými kanónovými houfnicemi problémy se spolehlivostí při intenzivním používání. To si vyžádalo převoz těchto 57tunových kolosů na opravy do Litvy. Zdá se však, že problémy byly minimalizovány nebo odstraněny a PzH 2000 je vysoce účinnou zbraní, jejíž potenciál dále zvyšují bezpilotní letouny FlyEye.
Zdroj: redakce, army-technology.com, armyrecognition.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]