Tyto tanky pamatují Stalina. Rusko vytasilo muzejní exponáty T-55

Zdá se, že Rusům dokonce docházejí tanky T-62 a tak začali čerpat ze svých nejhlubších rezerv. Ruské sklady začaly opouštět tanky T-54 a T-55. Jsou nástupci sovětského tanku T-34, jak píše web The Drive. Tanky byly spatřeny při přepravě po železnici. Co jsou tyto relikvie minulosti ze 40. – 50. let 20. století a pamatují Stalina, který zemřel v roce 1953.

Již několik měsíců Rusové doplňují ztráty tanků T-72 staršími tanky T-62, které se objevují buď v základní variantě modernizované v 80. letech, nebo v edici 2022 s jednoduchou termovizí. Ještě před necelým rokem by byly obrněné bitvy s použitím tohoto typu techniky na ukrajinských stepích, mimochodem stále používané v Africe, považovány za fikci.

Tanky T-54/55 – účinné pouze jako muzejní exponát

Jedná se o první výrobní sérii, od roku 1951 se pak vyráběla varianta s odlišnou věží a právě exemplář z této série (výrobní roky 1951-1955) byl spatřen na železničním vagonu vedle varianty tanku T-54B vyráběné od roku 1956.

Obecně se tanky T-54 vyznačují hmotností 36 tun a jsou obsluhovány čtyřčlennou posádkou. Pancíř tanku T-54 tvoří výhradně pancéřová ocel a prorazí jej v podstatě jakýkoli protitankový granátomet používaný na Ukrajině, přičemž nejčastěji se používá granátomet RPG-7, píše Tanks Encyclopedia.

Výzbroj tanku T-54 tvoří kanon ráže 100 mm D-10 neschopný prorazit čelní pancíř tanků T-72 nebo T-64 a je schopen bojovat s tanky pouze za příznivých okolností (zásah do boků nebo zádě). Tanky T-54 také nejsou vybaveny žádným balistickým počítačem, a dokonce ani nočním viděním, které se dostalo pouze do modelu tanku T-54B.

Mírně lepší situace je u tanků T-55 vyráběných od roku 1958, které byly modernizací tanků T-54, kde se zpočátku používal pouze výkonnější motor nebo větší zásoba paliva a munice, jak uvádí server Army Recognition. Počátkem 80. let však bylo rozhodnuto o přidání kompozitních pancéřových paketů jako u tanků T-62M, úprava systému řízení palby se stabilizací kanonu, úprava kanonu pro střelbu granáty 9K116 Bastion nebo o použití kostek reaktivního pancíře Kontakt-1. Na základě těchto úprav bylo rozhodnuto o přidání kompozitních pancéřových paketů, které se používaly u tanků T-62M.

Nicméně v dnešní době je to stále jen ocelová rakev na kolejích bezbranná i proti jedinému vojákovi s protitankovým granátometem nebo starému tanku T-72 či T-64. Na druhou stranu Západ posílá na Ukrajinu i starší tanky Leopard 1, které měly historicky bojovat proti konstrukcím rodiny T-54/55. Je však třeba dodat, že Leopard 1 bude dodáván ve verzi A5, která má systém řízení palby s termovizí.

Zdroj: redakce, thedrive.com, tanks-encyclopedia.com, armyrecognition.com