Tyto sovětské fotoaparáty dělají lepší fotky než iPhone

Ačkoli jsou některé z těchto fotoaparátů velmi levné a staré, dokáží pořídit nádherné záběry. Dokonce lepší, než iPhone nebo některé drahé chytré telefony.

Zenit-E

Pravděpodobně se jedná o nejslavnější sovětský fotoaparát, který byl kdy vyroben. Jedná se o 35mm filmovou zrcadlovku, která se dodává s odnímatelným 35mm objektivem. Nejoblíbenějším modelem této řady je Zenit-E, kterého se v letech 1965-1986 vyrobilo více než 3 miliony kusů, jak píše server RBTH.

Fotoaparát je mimořádně robustní, díky čemuž je velmi odolný, ale to je spojeno s určitou cenou. Slovy jednoho populárního fotografa: „Tahle věc je kus železa.“ Tohle je velmi cenná věc. Nicméně je to dobrá volba, kterou můžete zvážit, pokud jste fanouškem historických fotoaparátů Leica, ale nemůžete si ho dovolit, protože tento sovětský fotoaparát je extrémně levný.

Zenit Horizon

Horizon je velmi neobvyklý projekt mechanického panoramatického fotoaparátu Zenit s výkyvným objektivem. Fotoaparát pracuje s objektivem zabudovaným v otočném bubnu a vytváří širokoúhlé snímky s poměrem stran 2,4:1 na 35mm film.

Při pořizování snímku se buben otáčí z jedné strany na druhou, což umožňuje, aby světlo dopadalo na film postupně z jedné strany na druhou, na rozdíl od běžných závěrkových fotoaparátů, kde světlo osvětluje film najednou. Široký poměr stran také umožňuje vytvořit více snímků uvnitř jednoho obrazu, což je velmi neobvyklá technika, kterou někteří fotografové úspěšně používají.

Zorki 4K

Tento sovětský mechanický fotoaparát byl po vzoru modelu Leica II uveden na trh v roce 1956 a stal se jedním z prvních sovětských fotoaparátů, které se ve velkém množství vyvážely na Západ. Rychlost závěrky fotoaparátu Zorki se pohybuje od jedné sekundy do 1/1 000 sekundy. Jeho hledáček je chválen za využití zvětšení 1x, které umožňuje fotografovi mít při fotografování obě oči otevřené. Mechanika fotoaparátu je však údajně tuhá, což z používání fotoaparátu dělá pro začínající fotografy náročný zážitek.

FED-2

Tento fotoaparát se také do jisté míry podobá modelu Leica II. Byl představen v roce 1955 a vyráběl se až do roku 1970. Rychlost závěrky je u tohoto fotoaparátu omezena na 1/25, 1/50, 1/100, 1/250 a 1/500. To se může zdát jako omezení, ale zároveň to usnadňuje manipulaci s fotoaparátem.

Chajka II

Tento fotoaparát, vyráběný v letech 1967-1974, je obecně považován za robustní a vysoce spolehlivý. Jedná se o poloviční fotoaparát, což znamená, že jeho snímač je oříznutý. Tento faktor se projevuje kompaktnějšími rozměry fotoaparátu a nižším rozlišením ve srovnání s fullframe.

Přesto je stále dokonale vhodný pro každodenní použití, zejména pro cestování a pouliční fotografii. Zábavný fakt: název fotoaparátu je odvozen od volacího znaku první ženy ve vesmíru.

Zdroj: rbth.com