Tyto robotické továrny budou vyrábět supermateriály ve vesmíru
Je to jen pár dnů, co byl do vesmíru vynesen Webbův teleskop. Mezitím vznikají plány na soukromé vesmírné stanice, a pokud bude nový startup Space Forge úspěšný, vzniknou vesmírné továrny.
Britská společnost, která vznikla loni v garáži v Cardiffu, nedávno získala 7,6 milionu liber (cca 225 milionu korun) na stavbu robotických satelitů, které vyrábějí materiály, jež na Zemi vyrobit nelze. Opakovaně použitelné družice ForgeStar společnosti Space Forge budou obíhat na oběžné dráze jeden až šest měsíců, a poté se vrátí domů s neporušeným a na obnovu připraveným drahocenným nákladem, informuje portál singularityhub.com.
„Země je úžasné místo pro život, ale příšerné pro výrobu mnoha věcí,“ řekl spoluzakladatel a generální ředitel Joshua Western. „Musíte bojovat s gravitací a hustou atmosférou a zároveň se snažit nezpůsobit znečištění. Ve vesmíru ale nemáte gravitaci, která by narušovala míchání materiálů, a zároveň máte čisté vakuum a žádné znečištění atmosféry. A navíc své přístroje natáčíte směrem ke Slunci nebo od něj, abyste je rychle zahřáli nebo ochladili.“
Společnost navazuje na dlouholeté experimenty prováděné na Mezinárodní vesmírné stanici. Již v roce 1998 vědci prokázali, že speciální druh optických vláken, nazývaný ZBLAN, je při výrobě v mikrogravitaci výrazně kvalitnější. Ve srovnání s optickými vlákny na bázi oxidu křemičitého mohou vysoce kvalitní kabely ZBLAN přenášet více vlnových délek světla (a tedy i informací) s mnohem menšími ztrátami signálu na cestě. Při výrobě na Zemi vzniká u ZBLANu zakalená krystalická mřížka, ale vyrobený ve vesmíru je křišťálově čistý.
Také polovodiče vyrobené v částečné gravitaci mají méně nečistot, což by mohlo zvýšit účinnost počítačových čipů, a z běžně nekompatibilních složek lze vyšlehat nové a zajímavé kovové slitiny. Zkuste například na Zemi vyrobit slitinu olova a hliníku a olovo klesne ke dnu.
„Neskončíte s pěknou slitinou, ale se slitinou, která má nahoře spoustu hliníku a dole olovo,“ řekl Business Insideru spoluzakladatel a technologický ředitel Andrew Bacon. „Ve vesmíru to děláte v mikrogravitaci, tam není nahoře ani dole. Kovy se mnohem lépe promíchají. To znamená, že určitě můžete vyrobit novou slitinu, kterou bylo na Zemi buď velmi obtížné, nebo nemožné vyrobit.“
Na ISS probíhají i další projekty zaměřené na vesmírnou výrobu. Bacon však říká, že se rozhodli postavit samostatnou platformu, aby mohli experimentovat s více výrobky. Například výroba slitin s olovem by naplnila ISS toxickými výpary, což samozřejmě není ideální, když se tam nedají otevřít okna.
Teoreticky by tedy materiály vyrobené ve vesmíru mohly přinést pevnější a lehčí věci, rychlejší internet a výkonnější počítače. Otázkou je, zda se jich dá vyrobit tolik, aby to bylo praktické, a to za odpovídající cenu.
Společnost se zaměřuje na výrobky s vysokou hodnotou a věří, že spolu s klesajícími náklady na start začínají některé aplikace dávat ekonomický smysl.
Dá se říci, že jde o ambiciózní projekt. Ale s podporou investorů a další podporou britské vesmírné agentury a Evropské vesmírné agentury jsou připraveni podniknout další kroky. Společnost doufá, že první prototypy vypustí někdy v roce 2022.
Zdroj: singularityhub.com, businessinsider.com