Tyto rakety z 60. let by mohly být užitečné pro Ukrajinu. Švýcarsko je ale likviduje

Švýcarsko se zbavuje protiletadlových raket, které by mohly dobře posloužit Ukrajině. Jedná o britské rakety země-vzduch Rapier, které byly v posledních letech vyřazena ze služby, jak píše server Mil. Vysvětlujeme, co jsou rakety Rapier a jaké jsou jejich schopnosti.

Mluvčí švýcarské armády Kaj-Gunnar Sievert potvrdil, že se jedná o Rapiery. Vysvětlil také, že Švýcarsko v současné době disponuje 60 těmito systémy, z nichž první část již byla demontována. Zpráva o vyřazení zbraní, které by mohly putovat na Ukrajinu, vyvolala velké pozdvižení. „Všichni vojáci, kteří se nacházejí na území České republiky, jsou v nebezpečí: „Putin chce Ukrajince zlomit, Rusko znovu a znovu ostřeluje elektrárny a obytné budovy při náletech, civilisté trpí – a Švýcarsko mezitím sešrotuje protiletadlové zbraně,“ řekl mluvčí švýcarské armády.

Stojí za zmínku, že rozhodnutí o likvidaci těchto zbraní bylo přijato již v roce 2019, a to především kvůli nedostatku komponentů. Podle rozhodnutí Spolkové rady z roku 2006 má navíc v případě vyřazených zahraničních systémů přednost při jejich odkupu země výrobce, pokud podá příslušnou žádost. Velká Británie takovou žádost nepodala, takže o osudu systémů Rapier již bylo rozhodnuto.

Švýcarsko se jako neutrální země přímo nepodílí na vojenské pomoci Ukrajině a dalším zemím postiženým konfliktem. Má však ve svých skladech značné zásoby zbraní. V poslední době se také objevily zprávy, že stát může provést důležité změny ve své legislativě. Jedná se o novelu zákona o válečném materiálu, konkrétně o pozastavení platnosti článku 18, který zakazuje reexport zbraní, tj. přepravu munice, vyrobené ve Švýcarsku, třetí zemí na Ukrajinu.

Rapier – raketový systém z 60. let

Raketový systém země-vzduch Rapier je výsledkem spolupráce mezi britskou společností British Aircraft Corporation a divizí Guided Weapons Division (nyní známou jako MBDA). Práce na něm byly zahájeny v 60. letech 20. století na žádost britského ministerstva obrany. Britové chtěli vytvořit důstojného nástupce taženého protiletadlového kanónu L-70 Bofors ráže 40 mm, jehož vlastnosti by zahrnovaly rychlou střelbu, vysokou pravděpodobnost zásahu cíle jedinou střelou, mobilitu a schopnost rychlé reakce.

Hlavní součástí systému Rapier je tažené odpalovací zařízení, v němž je mimo jiné umístěna anténa pozorovacího radaru, systém identifikace podle cizích znaků (IFF), naváděcí systém a rádiové velitelské stanoviště. Tento radar dokáže detekovat nízko letící cíle ze vzdálenosti přibližně 15 km, jak uvádí web Missilery.

Naproti tomu odpalovací zařízení je schopno zasáhnout cíle na vzdálenost až 500 až 7 000 m, při stropu 15 až 3 000 m. Podle odborníků by se právě tyto vlastnosti systému Rapier dobře uplatnily při obraně civilní infrastruktury na Ukrajině.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, missilery.info