Ani neznalost exotických značek neomlouvá: Snadno můžete přijít o tisíce nebo dokonce o řidičák

Na silnicích se setkáváme s celou řadou dopravních značek a pravidel, která by měl každý řidič perfektně znát. Některé z nich však zůstávají pro mnohé záhadou, nebo si jejich význam vykládají po svém, což může vést nejen k nepříjemným pokutám v řádech tisíců korun, ale dokonce i ke ztrátě řidičského průkazu.

K+R – Kiss and Ride

Značka „K+R“ je řidičům stále méně známá značka, přestože se její výskyt rozšiřuje. Písmena „K+R“ znamenají „Kiss and Ride“ a označuje místa, kde je povoleno krátkodobé zastavení za účelem vysazení nebo vyzvednutí pasažérů a jsou obvykle umístěny v blízkosti škol, nádraží nebo letišť. V překladu to doslova znamená „pusu a odjeď“, což by měla být dostatečná nápověda. Značka vešla v platnost vyhláškou už v roce 2010, nicméně písmena stále u řidičů budí různé fantazie. „Nevím, co značka znamená. Myslel jsem si, že je to stání pro firmu s názvem K+R, tak jsem to na tu chvíli neřešil,“ řekl jeden z řidičů. Pokud zde zastavíte na delší dobu nebo tuto zónu zneužijete pro parkování, můžete být pokutováni až do výše 2000 Kč. V extrémních případech může být vozidlo odtaženo.

Žluté zkřížené čáry

Žluté zkřížené čáry na vozovce označují plochu, na kterou nesmí řidič vjet, pokud by byl nucen zastavit své vozidlo na této ploše kvůli dopravní situaci před ní. Typicky v důsledku kolony. Tyto čáry se často nacházejí v křižovatkách, nebo také na vjezdech na dálnici, aby byla zajištěna plynulá doprava. Žluté zkřížené čáry jsou přísné, protože neumožňují žádné výjimky – řidič na nich nesmí zastavit ani při odbočování, nebo před přechodem pro chodce. Aby se řidič této situaci vyhnul, musí předvídat dopravní podmínky a včas zareagovat, například na brzdící auta před ním.

Zipování – Jak se správně připojit?

Zipování, tedy pravidlo pro střídavé zařazování vozidel při zúžení jízdních pruhů, je jednou z dovedností, která by měla být automatický, ale mnoho řidičů si stále neví rady. Když se silnice zužuje z dvou pruhů do jednoho, měli by se řidiči řadit střídavě a plynule. To znamená jedno auto z průběžného pruhu, jedno z toho končícího, a tak dál. Bohužel se často stává, že někteří řidiči se snaží zařadit příliš brzy nebo „trestají“ ty, kteří správně dojedou až na konec svého pruhu a nechtějí je pustit. To ale pravidlo zipu jen narušuje a celou dopravu zbytečně zbržďuje. Zipování neznamená, že kdo se dřív natlačí, má přednost – naopak, ten, kdo dojede až na konec pruhu, má právo se zařadit mezi auta v průběžném pruhu.

Objíždění tramvaje vlevo

Objet tramvaj zleva je sám o sobě velký přečin. Existuje však situace, kdy to dovoleno je a tuto situaci označuje tato méně známá značka. Když se budete chystat na manévr, který vás téměř vždy zavede na tramvajový pás, je důležité mít na paměti, že nesmíte ohrozit ani omezit tramvaj v jízdě. Může se stát, že za stojící tramvají v zastávce pojede další tramvaj, takže je dobré dbát zvýšené opatrnosti. Mějte na paměti, že protijedoucí auta i řidiče za vámi nesmíte ohrozit nebo omezit. A taky pozor na chodce, kteří mohou tramvaj dobíhat nebo vybíhat zpoza ní.

Přejezd pro cyklisty přimknutý k přechodu pro chodce

Na první pohled to může vypadat jako obyčejný přechod pro chodce, ale není tom u tak. Pruhy uprostřed značí i přejezd pro cyklisty. Tyto pruhy slouží k bezpečnému přejezdu cyklistů přes pozemní komunikaci a jsou často umístěny uprostřed přechodu pro chodce. Řidiči ostatních vozidel mají povinnost neohrozit cyklisty na těchto přejezdech, ale cyklisté zároveň musí být opatrní a nesmí vjet na vozovku, pokud by ohrozili sebe nebo ostatní.

Zákaz předjíždění

Předjíždění na plné čáře je jedním z nejpodceňovanějších, ale zároveň nejnebezpečnějších manévrů na silnici. Málokdo však ví, že za porušení tohoto zákazu bývá odebírán řidičák. Přestože se na samotné plné čáře bez svislé značky technicky předjíždět nesmí jen při přejetí čáry koly nebo nákladem, většina řidičů tento rozdíl ignoruje. V případě, že předjíždíte na úseku s plnou čárou a zákazovou svislou značkou, riskujete nejen pokutu 5 000 až 10 000 Kč, ale také odebrání řidičského průkazu na šest měsíců až jeden rok a přičtení sedmi trestných bodů. Tento přestupek se vždy řeší ve správním řízení, a pokud vás přistihne policie, šance na obhajobu je minimální.

Zdroj: idnes.cz, az-pneu.cz, portalridice.cz, cpsd.cz, autoweb.cz