Turecká stíhačka, která vypadá jako kopie F-22 Raptor, brzy uskuteční zkušební let
Práce na tureckém stíhacím letounu 5. generace TF-X se blíží k dokončení. Prototyp tureckého stíhacího letounu 5. generace již byl natřen a jeho první let by se měl uskutečnit ještě letos. Zde je popis toho, čeho bude TF-X schopen, dle webu Drive.
Společnost Turkish Aerospace Industries (TAI) pracuje od roku 2010 na nástupci letounů F-16 a stále ještě starších modernizovaných letounů F-4 označovaných v Turecku jako F-4E-2020 Terminator. Nový projekt, nyní známý jako TF-X (Turkish Fighter – Experimental), by měl být podle nejnovějších údajů, zalétán již v roce 2023, což je oproti předchozím předpokladům výrazné urychlení programu.
Za zmínku stojí, že Turecko tento program neprovádí samo, ale v současné době spolupracuje s britským konsorciem BAE Systems. Dřívější pokusy společnosti TAI o spolupráci s Jižní Koreou, která vyvíjí vlastní stíhačku 5. generace KF-21 Boramae, nebo se švédským Saabem byly neúspěšné.
Vizuálně vypadá TF-X velmi podobně jako americký stíhací letoun F-22 Raptor, neboť zde máme klasickou dvoumotorovou konstrukci se svislými stabilizátory. Turecký stíhač bude jen o něco menší, protože maketa předvedená na pařížském leteckém veletrhu 2019 měla rozpětí křídel 12 m, zatímco u F-22 Raptor je to 13,6 m.
Stejně jako ostatní stroje páté generace ponese TF-X ve svých vnitřních prostorech výzbroj pro útok na vzdušné i pozemní cíle, bude mít rychlost přesahující Mach 2 a dosáhne dostupu 17 km. Lze také předpokládat, že turecký stíhací letoun bude vybaven radarem s aktivní elektronicky snímanou anténou (AESA) a viditelným systémem IRST (Infrared Search and Track System), který mu umožní odhalit i letouny typu stealth.
Po úspěšném přeletu se letoun pravděpodobně dostane k tureckému letectvu dříve než v letech 2028 – 2030. Je také možné, že o tureckou konstrukci projeví zájem i další země, které byly dosud zákazníky Ruska.
Zdroj: Drive