Turecká obluda KAPGAN. To je pozemní dron vybavený výkonnou puškou, který zatopí nepřátelům

Bezpilotní platforma KAPGAN turecké společnosti HAVELSAN absolvovala první střelecké zkoušky s kulometem Canik M2 QCB ráže 12,7 mm. Očekává se, že tento pozemní dron bude nakonec součástí většího roje a bude spolupracovat s dalšími bezpilotními letouny, včetně těch ve vzduchu a na vodě, jak píše server Defense Here.

Veysel Ataoglu, vedoucí oddělení robotiky a autonomních systémů projektu HAVELSAN, uvedl, že společnost zpočátku pracovala na výkonu nástavby, informuje turecký vojenský web SavunmaSanayiST. „Pracujeme na tom, jak vytvořit různé koncepty na novém bojišti s clusterem vytvořeným KAPGANem spolu s algoritmy roje digitálních jednotek, dalším bezpilotním pozemním prostředkem Barkan, naším bezpilotním prostředkem Baha a naším bezpilotním námořním prostředkem Sancar,“ uvedl Ataoglu.

Při prvních střeleckých zkouškách KAPGANu byl použit těžký kulomet Canik M2 QCB lak. 12,7 mm, který vstoupil do služby v turecké armádě zhruba před dvěma měsíci. „Testovali jsme zbraň, která poprvé vstoupila do služby na bezpilotních pozemních prostředcích. Dosáhli jsme úspěšných výsledků. Po nočním snímku jsme udělali denní snímek. Prověřujeme také jeho činy se zbraní v terénu,“ řekl Ataoglu.

Turecký pozemní dron KAPGAN

KAPGAN je pozemní bezpilotní vozidlo pro doprovod vojsk. Je velmi obratný, zejména v obtížných okolních podmínkách. Podle výrobce může být platforma vybavena 30mm kanónem s dostřelem 2 km. Jeho koncepce zase spočívá v tom, že vozidlo efektivně spolupracuje s ostatními bezpilotními vozidly a všechna fungují jako roj. KAPGAN má také následující specifikace:

  • Maximální rychlost: > 25 km/h
  • Rozměry (D x Š x V): 175 cm x 120 cm x 100 cm
  • Hmotnost: 1400 kg (bez užitečného zatížení)
  • Provozní doba: 6 hodin

Dron je vybaven taktickým datovým spojením s dosahem 5 km. Jeho komunikační infrastruktura GSM a satelitní komunikace, rozšiřitelný systém monitorování perimetru a senzorové systémy mu umožňují detekovat své okolí. Díky tomu může provádět průzkumné a pozorovací mise ve dne i v noci.

Turecký bezpilotní letoun může také přepravovat vojenské vybavení, převážet raněné, zneškodňovat výbušniny a podílet se na sledování, průzkumu a vyhodnocování škod během bojových operací. Podle výrobce začne stroj dodávat do dalších zemí příští měsíc.

Zdroj: redakce, defensehere.com