Tučňák velký jako člověk. Na Novém Zélandu objevili gigantické kosti

Na Novém Zélandu byly objeveny fosilní kosti dvou nově popsaných druhů tučňáků, z nichž jeden je považován za největšího tučňáka, který kdy žil – váží více než 150 kilogramů, což je více než trojnásobek velikosti největších žijících tučňáků, jak uvádí výzkum na webu Cambridge.

Mezinárodní tým, jehož součástí byli i vědci z univerzity v Cambridge, o tomto objevu informoval v časopise Journal of Paleontology. Hlavní autor článku Alan Tennyson z novozélandského muzea Te Papa Tongarewa objevil fosilie v 57 milionů let starých plážových balvanech v Severním Otagu na Jižním ostrově Nového Zélandu v letech 2016-2017.

Zkameněliny pak z nitra balvanů odhalil Al Manning. Jejich stáří bylo určeno na 59,5 až 55,5 milionu let, což značí jejich existenci zhruba pět až deset milionů let po vymírání, které vedlo k vyhynutí neptačích dinosaurů.


Tým použil laserové skenery k vytvoření digitálních modelů kostí a jejich porovnání s jinými fosilními druhy, létajícími potápivými ptáky, jako jsou alky, a moderními tučňáky. K odhadu velikosti nového druhu tým změřil stovky kostí moderních tučňáků a pomocí regrese vypočítal rozměry ploutvových kostí, aby předpověděl hmotnost, jak uvádí web BBC.

Došli k závěru, že největší kosti ploutví patří tučňákovi, který vážil neuvěřitelných 154 kg. Pro srovnání, tučňáci císařští, nejvyšší a nejtěžší ze všech žijících tučňáků, obvykle váží mezi 22 a 45 kg.

„Fosilie nám poskytují důkazy o historii života a někdy jsou tyto důkazy opravdu překvapivé,“ řekl spoluautor doktor Daniel Field z katedry věd o Zemi v Cambridge. „Mnoho raných fosilních tučňáků dosahovalo obrovských rozměrů a snadno překonávalo největší dnes žijící tučňáky. Náš nový druh, Kumimanu fordycei, je největším fosilním tučňákem, jaký byl kdy objeven.“

Zdroj: cambridge.org, bbc.com