Toto místo vás může přivést k šílenství. Novodobá Faradayova klec blokuje signál všech zařízení
Novodobá Faradayova klec, která zablokuje všechny vaše mobilní a Wi-Fi signály. Vysoce designovou verzi vyrobil australský designérský kolektiv Sibling, aby vyzkoušeli, jaké to je, být zcela bez signálu, píše server Wired.com.
Ve 30. letech 19. století vytvořil Joseph Faraday něco, co by se dnes dalo považovat za kruté a neobvyklé mučicí zařízení. Faraday, anglický vědec, postavil to, co je nyní známé jako Faradayova klec. Uzavřený prostor vyrobený z vodivého materiálu, který blokuje vstup nebo výstup elektromagnetických signálů.
Takže věci, jako váš mobil, notebook nebo rádio uvnitř této klece, by byly zcela zbytečné. Samozřejmě, v době, kdy Faraday žil, to nebylo ani tak o tom, že by občané závislí na chytrých telefonech byli úplně šílení, jako o rozšiřování pole elektromagnetismu, ale princip zůstává stejný: „Je to místo, kde se lze odpojit“.
Posuňme se rychle vpřed o století a půl a je téměř nemožné najít místo, kde se můžeme odpojit. Kromě vypnutí telefonu nebo jízdy metrem jsme neustále ve spojení. To vedlo Sibling, australský designérský kolektiv, k vytvoření vysoce designové verze Faradayovy klece.
Zrcadlový box, nazývaný ON/OFF, má návštěvníkům poskytnout krátký okamžik ticha. „Spojení je považováno za nesporně pozitivní stav,“ říká Timothy Moore, spoluzakladatel Sibling. „Ve světě plném notifikací – jako jsou aktualizace stavu, četování a lajky – jsme sledováni sociálními sítěmi a sledováni Google Street View. Zajímá nás, jaký je opačný stav a co může nabídnout.“
Foto: Zrcadlový box uvnitř / Sibling
Konstrukce o ploše 12 metrů čtverečních byla postavena z reflexní izolační fólie, která působí jako bariéra mezi vnějším světem uvnitř klece. Návštěvníci vejdou, zavřou dveře a najednou jsou bez sítí. „První věc, kterou kdokoli udělá, když vstoupí do klece je, že vytáhnou své chytré telefony a sledují, jak pruhy WiFi zmizí,“ říká. Uvnitř jsou jasně bílé perforované stěny, které poskytnou klidné prostředí, kde mohou lidé trávit čas přemýšlením o věcech, které nemají nic společného s Instagramem či Twitterem.
„Venku je úplně jiný život. Klec je pokryta mřížkou zrcadel, která vyzývá lidi k fotografování a zveřejňování na sociálních sítích. „Vytvořilo to prostředí, které návštěvníky přimělo pořizovat si spoustu selfie kvůli intenzivním odrazům,“ vysvětluje Moore. „To je v ostrém kontrastu s pobytem v kleci, kde bylo lidem fyzicky zabráněno být součástí sítí.“
Mladý muž pořádal v kleci několik akcí se svým bratrem, při kterých sledovali, co se může stát, když jsou lidé nuceni odejít do tichého/hluchého prostoru. V mnoha případech byli lidé s dočasným oddechem od všech sítí v pořádku, ale některé ten klid po chvíli znervózňoval. Jeden dokonce zpanikařil. Cílem On/OFF není vynutit u lidí totální odpojení, ale spíše je přimět, aby méně panikařili, když nejsou zrovna online. Pro některé lidi je nepředstavitelné, že budou po nějakou dobu sami se sebou. Představa, že ztratí přehled, co se děje na sítích, zatím co oni jsou zcela bez internetu.
Každý by měl najít sám v sobě to „pomyslně“ tlačítko umět se na chvíli ODPOJIT.
Zdroj: wired.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]