Toto jsou nové fotovoltaické panely. Člověk si jich ani nevšimne
Fotovoltaická instalace nemusí být vždy nápadná. V Pompejích byly instalovány moduly v podobě, která není pro člověka viditelná a zachovává starobylou atmosféru místa a zároveň vyrábí elektřinu.
Instalace fotovoltaického systému v historickém objektu není nikdy jednoduchá. Architekti se musí snažit najít řešení, které nenaruší jeho historickou atmosféru a zároveň bude vyrábět dostatek energie pro pokrytí potřeby stanovené v návrhu. Na pomoc přicházejí nové technologie, které umožňují vytvořit fotovoltaickou instalaci, která je pro lidské oko neviditelná.
Příkladem tohoto typu instalace je instalace vytvořená na domě Vettius v Pompejích. Tato historická budova byla nedávno otevřena po 20 letech restaurátorských prací.
„Neviditelné“ fotovoltaické panely připravila společnost Dyaqua. Střešní tašky jsou vyrobeny z recyklovatelného, netoxického polymeru. Neviditelné solární střešní tašky se skládají ze dvou vrstev. Na jedné jsou uspořádány standardní monokrystalické fotovoltaické články. Tento povrch je pokryt jakýmsi krytem, který se lidským očím jeví jako neprůhledný, ale ve skutečnosti propouští sluneční světlo dovnitř a vyrábí elektřinu, jak píše web výrobce.
Come si installa – Coppo Invisible Solar
„Vypadají přesně jako terakotové dlaždice, které používali Římané, ale vyrábějí elektřinu potřebnou k osvětlení fresek,“ říká Gabriel Zuchtriegel, ředitel archeologického parku v Pompejích.
„Protože jsme potřebovali rozsáhlý systém osvětlení, mohli jsme buď pokračovat ve spotřebě energie tím, že bychom umístili stožáry a kabely kolem a hyzdili krajinu, nebo to respektovat a ušetřit miliony eur,“ shrnul rozhodnutí o investici.
Neviditelná fotovoltaika je drahá
Jedna solární střešní taška, kterou připravila společnost Dyaqua, měří 45 × 17 × 13 cm a váží dva kilogramy. Instalované fotovoltaické články mají výkon 7,5 Wp. To znamená, že instalace o výkonu 1 kWp se skládá ze 134 dlaždic o celkové ploše devět metrů čtverečních. Standardní fotovoltaická instalace tohoto výkonu zabírá téměř dvakrát tolik místa, v závislosti na výkonu zvolených modulů.
Větší plocha však vzhledem k ceně této nejmodernější fotovoltaiky nic neznamená. Inovace stojí peníze. V tomto případě zaplatíme za instalaci 1 kWp přibližně 7 000 eur, v přepočtu cca 166 000 Kč. Výhodou zde samozřejmě je, že solární tašky zcela nahradí klasické střešní tašky, ale i tak se ekonomická výhodnost investice uplatní spíše tam, kde je velká potřeba vyrábět vlastní elektřinu a zároveň není možné investovat do klasické instalace OZE. Jsou proto vynikající pro restaurování historických budov, jako je tomu v případě Pompejí.
Zdroj: redakce, dyaqua.it
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]