Toto je nejstarší nepřítel Moskvy. Má hypersonické střely a nebojí se navýšit jejich počet

V souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině a hrozbou ze strany Číny se japonské úřady rozhodly vypracovat novou bezpečnostní strategii. Tokio mimo jiné plánuje rozmístit výkonné zbraně na místě vzdáleném jen asi 60 km od hranic s Ruskem. Je třeba zmínit, že po sovětské okupaci Kuril v roce 1945 Japonsko nepodepsalo s Moskvou mírovou smlouvu a tento stav trvá dodnes.

Japonsko hodlá zvýšit svůj obranný rozpočet na 2 % HDP, což odpovídá standardům stanoveným pro země NATO. Asijská země plánuje mimo jiné pořídit střely s plochou dráhou letu s doletem kolem 1000 km a umístit je kolem jižních ostrovů Nansei, jak uvádí server Eurasian Times. Kromě toho mají být do roku 2030 na území státu rozmístěny hypersonické zbraně. Plány Japonska jsou ale ještě ambicióznější.

Výkonné zbraně v blízkosti Ruska

Japonsko hodlá vytvořit dvě nové jednotky pozemní sebeobrany vybavené rychlými klouzavými bombami. Budou zformovány do roku 2026 a rozmístěny na jihozápadě ostrova Kiusiu a v severní prefektuře Hokkaidó, asi 60 km od ruského Sachalinu.

Podle oznámení japonského ministerstva budou bomby ve skutečnosti raketami, které se budou pohybovat nadzvukovou rychlostí. Jsou považovány za obtížněji zachytitelné než konvenční střely. Japonsko vyvíjí tyto zbraně od roku 2018 za účelem ochrany odlehlých ostrovů. Bomba bude mít dolet několik set kilometrů, ale očekává se, že během několika let od nasazení jednotek se tento dolet zvýší na více než 1 000 kilometrů.

Kromě toho Tokio hodlá na Okinawě a Kiusiu rozmístit další protiletadlové raketové pluky, jejichž počet se zvýší z pěti na sedm. Plánuje se také modernizace protilodních střel Type 12. V základní verzi mají dolet 200 km, ale ten by se měl časem zvýšit na 900 a 1 200 km. Modernizace se týká tvaru střely, aby byla méně viditelná pro nepřátelská plavidla.

Hypersonické zbraně

Modernizovaný typ 12 bude vybaven speciálním systémem UDTC využívajícím satelitní komunikaci. Díky tomuto řešení bude střela schopna přijímat informace o určeném cíli a efektivněji zaměřovat pohybující se objekty.

Je třeba také připomenout, že Spojené státy přesunuly do Japonska moderní torpédoborec typu Zumwalt, který má být vybaven nejnovějším zbraňovým systémem nazvaným Long-Range Hypersonic Weapon (LRHW). Toto řešení umožní, aby se loď v budoucnu stala nosičem hypersonických zbraní. Plavidlo bylo postaveno s ohledem na požadavky stealth, díky nimž je méně viditelné pro radary, jak píše server Mil.

Loď ponese hypersonickou střelu Common-Hypersonic Glide Body (C-HGB), která je vyvíjena od roku 2018. Na vývoji této zbraně spolupracují Sandia National Laboratories a Lockheed Martin. Z kusých údajů vyplývá, že střela se bude skládat z několika modulů. Očekává se, že zbraň bude vážit 7 400 kg a bude schopna zasáhnout cíle vzdálené 2 700 km.

Zdroj: redakce, eurasiantimes.com, mil.in.ua, Wikipedia