Tohle se Rusům líbit nebude. Norsko předává Ukrajině téměř celý svůj arzenál. Jsou mezi nimi i rakety Mistral. Co jsou zač?

Norské ministerstvo obrany dnes oznámilo předání 100 protiletadlových raket Mistral a nespecifikovaného počtu odpalovacích zařízení Ukrajině, píše server National Post.

Norsko používá tyto systémy na svých korvetách Skjold a lodích pro kladení min a v nadcházejících letech měly být vyřazeny ve prospěch nového systému. Norsko již dříve poskytlo Ukrajině vojenskou pomoc, včetně ochranného vybavení, jako jsou neprůstřelné vesty a 4 000 jednorázových protitankových granátometů M72 od společnosti Nammo.

Mistral – francouzský systém krátkého dosahu

První generace protiletadlových raket krátkého dosahu Mistral byla zavedena do výzbroje v roce 1989 a vyráběla ji společnost Matra Defence (dnes MBDA). Jedná se o 90mm střelu typu „vystřel a zapomeň“ s naváděním, které je tvořeno kombinací infračerveného senzoru třetí generace a UV senzoru. První generace umožňovala boj s cíli na vzdálenost až 6 km a na stropě až 3 km s použitím tříštivé hlavice o hmotnosti 3 kg.

Výkon se však výrazně zlepšil u druhé generace, vyráběné od roku 1997, kde byl použit IR senzor čtvrté generace, známý také jako IIR, umožňující ani ne tak detekci tepelných skvrn, jako spíše tepelný obraz cíle. V tomto případě je střela schopna rozlišit tvar, takže světlice a jiná řešení sebeobrany s výjimkou drahých oslepujících systémů DIRCM jsou neúčinná. Je však třeba poznamenat, že se jedná o mnohem dražší naváděcí systém, než jaký se používá například v letounu FIM-92 Stinger.

Senzor IIR je navíc vhodnější pro zaměření např. dronů nebo letadel zepředu, kde je jediným zdrojem tepla vyhřívaný plát, nikoli běžící motor. Společnost MBDA, která je výrobcem, přiznává, že 96 % střel Mistrals úspěšně zasáhlo cíl. Střela se pohybuje rychlostí 2,71 Mach (930 m/s), tedy mnohem menší než britský Starstreak.

Kromě vylepšeného navádění byla zvýšena zásoba paliva, čímž se zvýšil dolet na 7,5 km a strop pro zachycení na 5 km. Systémy Mistral si získaly uznání mnoha zahraničních zákazníků a jsou používány ve více než dvaceti zemích, ať už jako odpalovací zařízení, odpalované z vozidel nebo z lodí.

Námořní odpalovací zařízení SIMBAD (Ukrajina je dostane) je velmi podobné pozemní verzi Atlasu a je jen otázkou času, kdy se je Ukrajincům podaří namontovat na nějaký podvozek. Norsko objednalo své rakety po roce 1997, takže půjde o novější vylepšené varianty, které Ukrajincům výrazně usnadní například stíhání vrtulníků Ka-52.

Zdroj: nationalnews.com, Wikipedia