Tento obojživelný dron se inspiroval rybami. Jak funguje?
I když jsme již slyšeli o několika leteckých dronech, které jsou schopny operovat i pod vodou, nový dron jde v tomto konceptu podstatně dál. Pomocí sacího disku inspirovaného rybami dokáže dron plout pod vodou a šetřit tak energii baterie.
Prototyp zařízení byl vyvinut ve spolupráci vědců z čínské Pekingské univerzity, londýnské Imperial College a švýcarského výzkumného institutu Empa.
Dron má podobu malé vodotěsné kvadrokoptéry, na jejíž horní části je umístěn 3D tištěný silikonový disk inspirovaný podobným přívěskem na zploštělé hlavě ryby remory. Remora tento disk používá k přilnutí k větším živočichům, jako jsou velryby, žraloci a manty. Když se hostitelský tvor nakrmí, remora se od něj dočasně oddělí a pozře zbytky z vody.
Stejně jako přírodní disk remory, není ani syntetická verze dronu jen jednou velkou přísavkou. Místo toho obsahuje paralelní řady pružných membrán, jejichž mezery tvoří jednotlivé sací prostory. Rybám i dronům tato vlastnost umožňuje, aby disk přilnul k zakřiveným, drsným a nerovným povrchům a aby se udržel, i když není celý disk v kontaktu s povrchem, jak uvádí web New Atlas.
Dron je schopen létat jako jakákoli jiná kvadrokoptéra, ale dokáže také klesnout pod vodní hladinu – nebo se z ní vynořit – za pouhých 0,35 sekundy. To je údajně nejvyšší rychlost přechodu ze všech dronů, které se pohybují ve vodě.
Při letu pod vodou se konce vrtulí koptéry pasivně sklápějí, takže tyto vrtule účinněji pohánějí plavidlo ve vodě. Pomocí palubní kamery pak může vyhledat cíl a přichytit se k němu. Tímto cílem může být mobilní objekt – například ponorka nebo zkoumaná velryba – nebo něco stacionárního, například potrubí nebo noha ropné plošiny.
„Podvodní komunikace a přenos signálu není snadný, proto dron může mít úrovně autonomního provozu pod vodou i ve vzduchu, které jsou řízeny palubními senzory,“ řekl profesor Mirko Kovač z Empa a Imperial College. „Jednou z výhod schopnosti přechodu zpět do vzduchu je, že nemusí nutně komunikovat pod vodou, ale může vyskočit z vody a vysílat signály pomocí sítí 5G nebo Wi-Fi.“
Zdroj: newatlas.com