Tento „jedlý dron“ pomáhá zraněným lidem, kteří jsou v nouzové situaci

Jedlý dron, který zachraňuje lidské životy, je vyroben týmem vědců ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne (EPFL). Dopravuje lidem v krizových situacích životodárnou potravu k přežití, jak píše server Designboom.

Jeho dvě křídla jsou vytvořena z rýžových placek a jsou upevněna k tenkému základnímu trupu. Má ocasní a vrtulovou řídící jednotku, díky které je dron schopný zachránit lidské životy ztraceným nebo zraněným turistům, kteří se nemohou hýbat. Tato moderní inovace je skvělý vynález. Ztroskotaní nebo uvíznutí lidé se budou moci najíst, aby přežili, mezitím co dorazí záchranná služba

Nejen, že zachraňuje životy, ale je šetrný k životnímu prostředí

Drony se osvědčily jako užitečná bezpilotní doprava, aby zvládly doručit potraviny a zdravotnické potřeby lidem v krizových situacích. Tyto bezpilotní drony jsou však schopny unést pouze 10 až 30 % své vlastní hmotnosti jako užitečné zatížení. Tím pádem je omezené množství potravy, která je odvezena během jednoho letu. Tým z EPFL vymyslel nové řešení, které zvyšuje poměr nosnosti potravin dronem takovým způsobem, že vylaďuje jeho konstrukci jedlých materiálem.

„Navrhujeme tedy dron, který již není pouze letadlem pro přepravu potravin, ale sám je částečně jedlý, čímž se díky jedlým křídlům zvyšuje poměr hmotnosti převážených potravin na 50 %,“ uvádějí vědci. „Navíc, pokud by jedlý dron zůstal po splnění svého úkolu v nouzové situaci v životním prostředí, bude biologicky odbouratelnější než jeho nejedlý protějšek, a zanechá tak v životním prostředí méně odpadu.“ Dron dopravující jídlo dokáže poskytnout 300 kcal energetické hodnoty a unést náklad vody o hmotnosti 80 g.

Postup výroby drona

V první řadě se vytvoří jedlá křídla, která se vyrobí tak, že se vyřežou laserem rýžové chlebíčky. Následovně směsí želatiny a vody vznikne jedlé lepidlo. Rýžové chlebíčky se pak slepí dohromady. Křídla tvoří vzor rýžových sušenek ve tvaru včelí plástve a jednoduchý postup je hotový.

Zdroj: redakce, Designboom, epfl.ch, spectrum.ieee.org, YouTube