Tento dron se ohně nebojí. Bude zachraňovat životy. Odolá teplotám až 200 stupňů Celsia

Práce hasičů je jednou z nejtěžších a nejnebezpečnějších. To platí zejména tehdy, když musí vstupovat do hořících budov – nebezpečí může číhat na každém kroku. FireDrone byl vytvořen, aby jim pomohl – může být na místě dříve než hasiči a prozkoumat stavby, aby věděli, čemu budou čelit.

Tento experimentální kvadrotorový dron vyvinul společný tým inženýrů z britské Imperial College London a švýcarského výzkumného institutu Empa.

FireDrone – dron pro hasiče

FireDrone je schopen odolat teplotám až 200 stupňů Celsia, a to nejen na chvíli, ale až po dobu 10 minut. Za svou odolnost vděčí izolační vrstvě obklopující elektroniku. Ta je vyrobena z porézního aerogelu, tvořeného vzduchovými kapsami v matrici z materiálů, jako je polyimid a oxid křemičitý. Strukturální výztuž zajišťují také skleněná vlákna, zatímco hliník pomáhá odrážet teplo, jak píše web News Wise.

Vysoká tepelná odolnost však nestačí k tomu, aby poskytla skutečnou podporu hasičům při zásahu. Proto je FireDrone vybaven také vysílačem videa, kamerou a několika senzory (včetně oxidu uhličitého), jak se můžeme dočíst na oficiálních stránkách společnosti Empa.

Jak vypadá hasičská operace s dronem?

Plán vypadá následovně: hasičský tým dorazí na místo požáru. Před vstupem do budovy do ní vletí dron a v reálném čase poskytuje údaje, jako je umístění zdrojů požáru, umístění dalších typů nebezpečí a místo, kde se nacházejí uvězněné osoby. Díky těmto informacím mohou hasiči lépe plánovat svůj pohyb, rychleji se dostat k obětem, které potřebují pomoc, a zajistit vlastní bezpečnost.

FireDrone již prošel testy ve výcvikovém středisku hasičů a první závěry umožňují nadšení. Je proto pravděpodobné, že první drony tohoto typu začnou brzy sloužit v hasičském sboru.

Ohnivzdorný dron má široký potenciál

Dron vyvinutý britsko-švýcarským týmem inženýrů by mohl najít i další využití. Autoři projektu se mimo jiné zmiňují o vyhodnocování lesních požárů. Izolační aerogel by mohl dron chránit i před velmi nízkými teplotami, ale zde je třeba potenciál ještě prozkoumat.

„Použití dronů je často omezeno faktory prostředí, jako je teplota. My ukazujeme způsob, jak tento problém překonat, a jsme přesvědčeni, že naše zjištění pomohou odhalit potenciál dronů v extrémních podmínkách,“ komentoval profesor Mirko Kovac, který vede tým, jenž zařízení FireDrone vyvinul.

Zdroj: redakce, newswise.com