Technologie umožní uložit 500 TB dat na plochu o velikosti CD. Vydrží 13,8 miliardy let bez poškození

Společnost Optica vyvinula novou technologii ukládání dat 5D. Umožňuje uložit 500 TB dat na povrch podobný disku CD, píše se na webu osa.org.

Od nástupu disků Blu-ray nebyla vyvinuta žádná převratná technologie ukládání dat. To se může v blízké budoucnosti změnit, protože podle společnosti Optica Society vědci vyvinuli technologii 5D ukládání dat s mnohem většími možnostmi.

Tato technologie umožňuje pomocí vysokorychlostních laserů uložit 500 TB dat na plochu o velikosti CD. Tato technika využívá vyšší rychlosti zápisu, což by mohlo umožnit její využití pro archivační účely.

Technologie Optica přináší revoluci v ukládání dat
V technologii 5D Optica se každý soubor skládá ze tří vrstev bodů v nanorozměrech. Velikost, orientace a poloha bodů v rámci tří standardních rozměrů dávají dohromady pět „rozměrů“, z toho vychází název. Tečky mění polarizaci světla procházejícího diskem, která se odečítá pomocí mikroskopu a polarizátoru.

Samotná technologie 5D optické paměti není nová, pracuje se na ní již řadu let. Již dříve se však vyskytla řada problémů, z nichž největším je nízká rychlost zápisu, která značně omezovala jeho užitečnost. Existují také výhody, mezi které patří například trvanlivost takového média. Odhaduje se, že vydrží teplotu až 1000 stupňů Celsia. Při venkovních teplotách může také přežít 13,8 miliardy let bez degradace.

K překonání problému nízké rychlosti zápisu použili vědci femtosekundový laser s vysokou opakovací frekvencí. Namísto přímého zápisu do skla použili laser k vytvoření jevu zvaného zesílení blízkého pole. Vytváří malé struktury pomocí několika slabých světelných pulzů. Ty lze použít ke zpevnění kruhových dutin vytvořených silnějším jednopulzním „mikrovýbuchem“. Podle výzkumníků tato technika „minimalizuje tepelné poškození, což je problém u jiných metod využívajících lasery s vysokou opakovací frekvencí“.

Nosič s životností v řádu miliard let
Pomocí nové techniky se týmu podařilo uložit 5 GB textových dat na disk z křemenného skla o velikosti běžného CD. Navíc bylo dosaženo téměř stoprocentní přesnosti čtení. Samozřejmě se jednalo pouze o test, protože možnosti řešení jsou mnohem větší a disk by mohl běžně pojmout až 500 TB dat.

Bohužel rychlost zápisu dat je ve srovnání s tradičními médii stále nízká, protože během testu bylo dosaženo pouze 230 KB za sekundu. To se nemusí zdát mnoho, ale při paralelním nahrávání by teoreticky trvalo zaplnění 500TB disku asi 60 dní.

Jak vidíte, tato technologie není vhodná pro každodenní použití v počítačích, ale může se skvěle hodit pro archivaci cenných dat. Podle vědců je ideální například pro uchování informací o DNA člověka.

Zdroj: osa.org