Technologie pohonu NASA přibližuje létající auta realitě. Klíčem je pohon převzatý z lodí

Společnost Applied eVTOL Concepts představila svůj koncept na létající vozidlo Epiphany, to dokáže vyvinout rychlost až 258 km/h, jak píše web Space.

Společnost Applied eVTOL Concepts tento týden představila svůj plán na Epiphany Transporter, vozidlo s kolmým startem a přistáním (VTOL), které je podle společnosti schopné vyvinout maximální rychlost 258 km/h. Ve výšce 15 metrů generuje méně než 55 decibelů hluku, což je někde mezi hlasitostí trvalého deště (50 dB) a běžným lidským hovorem (60 dB).

Zdá se, že tajemství spočívá v pohonu podobné lodní trysce (Kortově trysce). Vědci z Amesova výzkumného střediska NASA v roce 2002 zjistili, že produkuje značné množství tahu, fyzikální síly, která pohání proudové motory a vrtulníky.

Kortová konstrukce má také tu výhodu, že stíní rotující lopatky uvnitř systému, které generují tah. Konstrukce byla v průběhu dvou desetiletí od prvního testování v Amesu zdokonalena a zakladatel společnosti Applied eVTOL Concepts Michael Moshier se domnívá, že od počátečního ověřování koncepce v aerodynamickém tunelu NASA technologii značně zdokonalili.
„Máme všechny důvody věřit, že naše vlastní, v praxi osvědčené kortové trysky a špičková konstrukce vozidla budou za letu fungovat podle očekávání,“ uvedl v prohlášení Moshier, který je zároveň generálním ředitelem a hlavním konstruktérem společnosti.

Stroj je určen pro dva cestující a jejich zavazadla. Společnost uvádí, že létající vůz je velký asi jako Tesla Model S a že by se vešel do typické garáže pro jedno auto. Samozřejmě to, že se společnosti podařilo v aerodynamickém tunelu úspěšně použít kortovu trysku, neznamená, že se každým dnem dočkáme létajících aut. V průběhu let vznikla a zanikla spousta společností zabývajících se výrobou VTOL a určitě se mezi nimi našlo i několik inženýrů z NASA.

Přesto je práce na základě osvědčeného návrhu jako základu vždy rozumnou inženýrskou praxí, takže se možná nakonec ukáže, že to bude přece jen skutečná věc.

Zdroj: redakce, space, realclearscience