Technologie hrají na pracovištích velkou roli. S těmito technologiemi budou zaměstnanci pracovat

Jak ukázala pandemie, technologie hrají na pracovišti klíčovou roli, ale dosud využívané nástroje představují pouze začátek toho, co mohou nové technologie přinést v blízké budoucnosti.

Vzhledem k tomu, že hodně zaměstnanců dává přednost flexibilním pracovním místům, mnoho vedoucích pracovníků se zajímá o způsoby, jak lépe investovat do hybridních pracovních postupů. Ačkoli se soustředí na okamžitou potřebu udržet spokojenost a produktivitu svých pracovníků, existuje nebezpečí, že mohou omezit své možnosti, jak vyhovět potřebám pracovní síly zítřka.

Pokroky v oblasti audio a video nástrojů se spojují s investicemi do virtuální a rozšířené reality a dalších konceptů metaversa a vytvářejí nové možnosti spolupráce. Rozšiřují se nad rámec současných možností, které jsme pozorovali a představovali si.

Otázkou pro vedoucí pracovníky nyní je, jak investovat do fyzické a digitální infrastruktury, která v krátkodobém horizontu podpoří hybridní pracovní sílu, aniž by omezila možnost začlenění nových technologií.

Nové generace technologií na pracovišti

Již nyní se setkáváme s prvními verzemi nové generace technologií pro spolupráci na pracovištích.

Například rozšířená realita (AR) a smíšená realita (MR) jsou obě považovány za imerzivní technologie, ale není to totéž. Smíšená realita je rozšířením rozšířené reality, které umožňuje interakci reálných a virtuálních prvků v prostředí – jde o nositelné zařízení, které překrývá digitální informace a obrazy do zorného pole člověka.

Tato technologie nachází první uplatnění jako pomůcka při opravách ve strojírenství a stavebnictví, ale je pravděpodobné, že najde uplatnění i jako náhrada některých úkonů na obrazovce na pracovištích bílých límečků.

Podobně se značné investice do metaversa přelévají do vytváření pohlcujících virtuálních prostředí pro firemní účely, a to v podobě zasedacích místností a školicích místností s virtuální realitou až po velké konferenční prezentace.

Společnost Cisco začala předvádět další vývoj svého digitálního konferenčního řešení Webex, nazvaného Webex Hologram. Tato technologie využívá digitální brýle, které promítají informace do zorného pole lidí na více místech a umožňují jim komunikovat s virtuálními objekty, jako by byli všichni shromážděni na jednom místě.

Ačkoli se případy použití a základní technologie těchto nových konceptů značně liší, všechny mají společný požadavek na připojení s vysokou šířkou pásma a nízkou latencí. Vysoká šířka pásma je nezbytná pro přenos videosignálů s ultravysokým rozlišením, které jsou potřebné k oklamání mysli, aby si užila sdílený zážitek, a nízká latence je nezbytná k zajištění toho, aby virtuální prostředí reagovalo stejně jako skutečný svět.

Proč jsou tyto technologie tak důležité?

V oblasti podpory vzdálené spolupráce a digitálních pracovišť jsme ušli dlouhou cestu, ale v podstatě stále jen digitalizujeme opatření, která se za posledních 60 let změnila jen málo.

Jak si někteří vedoucí pracovníci uvědomují, pandemie představovala příležitost zásadně přehodnotit způsob práce a zjistit, zda je současné uspořádání skutečně v nejlepším zájmu jejich týmů.

Skutečná hodnota technologií, jako je rozšířená a virtuální realita, spočívá ve využití videa s vysokým rozlišením a prostorového zvuku, které přinášejí výsledek mnohem podobnější tomu, že „jste na místě“.

V kombinaci se systémy umělé inteligence, které dokáží zachytit a vložit užitečné informace do schůzek, spolu s vysoce konfigurovatelnými cloudovými prostředími, která se škálují podle potřeby, začíná odpadat mnoho překážek, které dříve bránily tomu, aby se tyto technologie staly základem pracovního prostředí.

V posledních několika letech jsme se také naučili mnoho o tom, jak zlepšit fungování virtuálních interakcí, například jak je důležité reprezentovat neverbální komunikaci v digitálním prostředí prostřednictvím převodu gest na emoji.

Umělá inteligence umožnila přepis v reálném čase, čímž se uvolnily možnosti pro zachycení znalostí a umožnila účast osob se sluchovým postižením. Dalším krokem je nyní simultánní překlad, který efektivně rozbije jazykové bariéry.

Umělá inteligence může také hrát roli při analýze rozhovorů a automatickém vynořování relevantních informací nebo se stát aktivním účastníkem virtuálního prostředí tím, že bude odpovídat na složité otázky podobně jako dnešní chytré reproduktory.

Není těžké si představit, že ve virtuálních prostředích budou digitální asistenci poháněnou umělou inteligencí zastupovat vlastní avataři, a dokonce budou fungovat jako zástupci lidí, kteří se nemohou účastnit.

Všechny tyto schopnosti budou samozřejmě muset být podpořeny vynikajícími opatřeními v oblasti kybernetické bezpečnosti s velkým důrazem na zajištění důvěryhodnosti identity účastníků a bezpečnosti komunikace mezi více stranami.

Velká část těchto myšlenek je realizovatelná již dnes a stane se součástí sady nástrojů pro spolupráci během tohoto desetiletí. Jejich přijetí však bude do značné míry záviset na přítomnosti podpůrné inteligentní síťové infrastruktury 5G připravené na budoucnost, která je nezbytná pro maximalizaci jejich výkonu a uživatelského zážitku.

Závěr

Tyto technologie představují neuvěřitelné příležitosti pro vylepšené pracovní prostředí a efektivní a zajímavou spolupráci mezi pracovníky na libovolném místě.

Stojí také za to připomenout si poučení z éry BYOD (Bring Your Own Device), kdy se zkušenosti, které pracovníci získali ve svém osobním životě, staly základem jejich očekávání od pracovního života. Lze předpokládat, že pokud se rozhraní rozšířené a virtuální reality (AR/VR) a virtuální světy osvědčí ve spotřebitelských aplikacích, jejich uživatelé je budou chtít využívat i v profesním životě.

Jejich uvedení do života však bude vyžadovat chytré investice do infrastruktury a bezpečnostních technologií potřebných k jejich podpoře.

Je tedy velmi důležité, abychom při přijímání rozhodnutí, která podpoří dnešní hybridní pracovní uspořádání, brali v úvahu také potřeby zítřka a zajistili, že splnění krátkodobých požadavků nezavře dveře k ještě větším příležitostem, které leží před námi.

Zdroj: Zdnet, redakce