Tato sopka by již měla vybuchnout, ale něco ji brzdí. A vědci se bojí toho, co to je

Podle předpovědí z minulých let mělo k erupci sopky Westdahl Peak dojít nejpozději v roce 2010, ale nic takového se nestalo. Vědci se bojí toho, co to způsobuje, píše server Science Alert.

Štít Westdahl Peak se nachází v západní části Aljašky a jeho poslední aktivita se datuje do let 1991-1992. Od té doby bylo pozorováno rozšiřování magmatické komory, která se nachází asi 7,2 km pod povrchem sopky. Určit, kdy dojde k erupci, je samozřejmě nesmírně důležité, protože je možné vydat varování. Bohužel to není snadné, protože do hry vstupuje mnoho faktorů.

Sopka a silná vrstva ledu

Jeden z nich byl klíčový, ačkoli jeho role byla přehlížena. Pomocí počítačových simulací vědci z Illinoiské univerzity pozorovali lineární vztah mezi tloušťkou ledového příkrovu a změnami objemu sopky, které souvisejí s rozpadem okolních hornin a začátkem erupce. Závisí také na rychlosti tvorby magmatu v sopce. V této souvislosti se zdá být důležitá skutečnost, že Westdahl Peak je pokrytý ledem o tloušťce přibližně jednoho kilometru.

Vzhledem k rozměrům magmatické komory, její geometrii a přítomnosti magmatu vědci vypočítali, že ve Westdahlu tlak ledového příkrovu prodlužuje dobu klidu asi o sedm let ve srovnání s modely, které led nezohledňují. Z geologického hlediska nemusí být sedm let dlouhá doba, ale v případě člověka je to poměrně významný rozdíl.

Vědci prezentovali svá zjištění na konferenci Frontiers in Earth Science. Navzdory již popsanému faktoru vědci přiznávají, že stále existuje mnoho otázek, které je třeba objasnit. Výzkum předpokládal přítomnost neustálého toku magmatu, což neodráží dynamiku jiných takových objektů, které jsou již dlouho v klidu.

Jakou roli bude hrát globální oteplování ve vulkanické činnosti?

Tvar a hloubka sopky hrají velmi důležitou roli při oddálení erupce, ale když se zdá, že erupce hrozí a tok magmatu je slabý, začíná hrát překvapivě důležitou roli ledový příkrov. I sezónní změny v tloušťce tohoto ledu tak mohou být dostatečným důvodem k erupci.

To zase vyvolává otázky týkající se sopečné činnosti v souvislosti s probíhajícími změnami klimatu. Mohlo by globální oteplování vést k překvapivým změnám v předpovídaných erupcích? To je jedna z otázek, na které budou nyní vulkanologové hledat odpovědi.

Zdroj: sciencealert.com