Tato nová technologie z vás udělá otroka. Nebudete mít žádná tajemství a budete šťastní

Jak eliminovat kriminalitu? Místo jejich zrušení je lepší zajistit, aby k porušování zákonů vůbec nedocházelo. V Číně se již realizují nápady jako ze science fiction. Zatímco se však pozornost veřejnosti soustředí na totalitní mocnosti, podobná řešení s nadšením testují západní demokracie.

Čínský systém sociálního kreditu vyvolává již několik let kontroverze, ale také velký zájem. Obří databáze znalostí o občanech byla vytvořena na základě údajů, které čínské banky shromažďovaly o svých uživatelích.

Informace, které bankovní sektor používal k hodnocení úvěruschopnosti, se ukázaly z hlediska totalitního státu jako velmi užitečné. Pokud se k nim přidají údaje o cestování, telefonních hovorech, aktivitách na internetu nebo porušení zákona (i drobných, jako je přecházení ulice na červenou), umožňuje to nepřetržitý dohled a analýzu chování stovek milionů občanů, jak uvádí web Business Insider.

Samotný systém je pouze nástrojem. Záleží na čínských orgánech, zda jej využijí k efektivnímu řízení státu, nebo k posílení své totalitní vlády. Příklad posledních let ukazuje, že se snaží spojit jedno s druhým. Ať už je záměr jakýkoli, pro občany to znamená totální dohled.

Údaje o jedné miliardě Číňanů

Rozsah tohoto problému názorně ukazuje nedávná nabídka, kterou na diskusním fóru Breach Forums učinil uživatel skrývající se za přezdívkou ChinaDan. Za částku 10 bitcoinů nabídl 23terabajtovou policejní databázi obsahující informace o více než miliardě Číňanů, jak napsal server Gizmodo.

Jedná se o osobní a adresní údaje, ale mimo jiné také o záznamy o spáchaných trestných činech. Pokud se pravdivost nabídky potvrdí, půjde o největší únik dat v historii země.

Na čínském sledování však není nejzajímavější velikost databáze. Mnohem zajímavější jsou nástroje, které mají úřady k dispozici, například způsob, jak sledovat nikoli deklarované, ale skutečné přesvědčení člověka. To je, abychom celou věc poněkud zjednodušili, čtení myšlenek.

Od mozkových vln k mikrovýrazům

To bylo zaznamenáno například v souvislosti s emocionálním dohledem nad dělníky v továrně v Chang-čou nebo sledováním sociálních sítí kvůli pornografickému materiálu.

Metoda, která byla tehdy demonstrována, vyžadovala, aby uživatelé nosili na hlavě helmu, která jim umožňovala sledovat mozkovou aktivitu. V praxi se to nijak neliší od rozhraní mozek-počítač, která se testují již mnoho let a jsou založena na čtení aktivity mozkových vln.

Mnohem zajímavější se zdá být metoda, kterou na začátku července popsal server Newsweek. Studie provedená s členy Komunistické strany Číny měla ověřit jejich skutečné přesvědčení.

To bylo možné mimo jiné díky automatické analýze mikrovýrazů osob, které si prohlížely čínské propagandistické materiály. Mikrovýrazy jsou mimovolné pohyby obličejových svalů trvající zlomky vteřiny, které zobrazují naše emoce dříve, než je dokážeme vědomě ovládat.

Aplikace s učením náčelníka

Takto prováděný dohled doplňuje mimo jiné propagandistická aplikace Xuexi Qiangguo. Byl vytvořen jako nástroj k propagaci myšlenek prezidenta Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga.

Nyní také prezentuje různé typy materiálů připravených úřady, nabízí kvízy a soutěže o prezentovaném obsahu a občané jsou tlačeni (i když ne oficiálně nuceni), aby si aplikaci nainstalovali a aktivně ji používali.

Již v roce 2019 ji používalo 100 milionů Číňanů a aplikace. Kromě údajů o tom, jak ji uživatel používá, poskytuje úřadům mimo jiné přístup k údajům o poloze, historii nákupů, zdravotním údajům, kontaktům, biometrickým údajům a všem druhům informací, které systém Android shromažďuje nebo používá.

Digitální předpověď

Technologický dohled nad občany však může jít ještě hlouběji a může se týkat nikoli jejich skutečných činů, ale toho, co mají v úmyslu udělat. Vize „předběžných závazků“, kterým lze zabránit ještě před jejich spácháním, byla po mnoho let doménou science fiction.

Řešení tohoto typu se již testují v Číně. Existence databáze o aktivitách a názorech občanů totiž umožňuje hledat vzorce chování, které by mohly být považovány za rizikové nebo vedoucí k porušování zákona.

Nejen Čína

Ačkoli akce úřadů v Říši středu přitahují širokou pozornost a totální dohled je považován za rys totalitní moci, obyvatelé liberálních západních demokracií jsou vystaveni podobnému dohledu. Předpovídání kriminality? Už se to stalo například v americkém okrese Pasco, kde se na místního šerifa snesla vlna kritiky za obtěžování obyvatel, které algoritmus označil za potenciální zločince.

Označení hrozeb? Algoritmus se zlověstným názvem Skynet již před lety vytipoval cíle dronů a z bohaté databáze získal vzorce chování typické pro potenciální teroristy. Svobodná volba? I zde jsme značně omezeni, jak dokazují patenty společnosti Amazon, která si jimi zajistila možnost odesílat balíčky ještě před jejich objednáním.

I skandály ve stylu Cambridge Analytica, které se čas od času objeví, ukazují, že to, co tvoří základ zemí Západu, totiž demokratická volba autorit, je náchylné k technologické manipulaci.

A přestože by bylo absurdní srovnávat čínskou totalitu se západními demokraciemi, je třeba mít na paměti, že technologie, které nás obklopují, zaručují naplnění těch nejvíce dystopických vizí, kterými nás popkultura před lety děsila. „Nový báječný svět“ nebo „1984“ měly být varováním. V mnoha ohledech se staly popisem naší reality.

Zdroj: newsweek.com, gizmodo.com, businessinsider.com