Tato 3D tištěná dřevěná kytara je vyrobena z recyklovaných pilin

Tato složitá a lehká elektrická kytara s názvem Greenaxe ukazuje novou techniku 3D tisku, která mění odpadní produkty, jako jsou piliny, na vysoce pevné dřevěné díly pro výrobu, které nestojí prakticky nic.

Tuto techniku vyvinula společnost Forust, dozvídáme se na webu 3dprintingmedia.network. Využívá odpadní piliny a lignin, které by jinak byly spáleny nebo odeslány na skládku, a používá je jako práškovou surovinu v procesu 3D tisku. Řadou různých hustot lze dosáhnout různých pevnostních a hmotnostních charakteristik a lze jej dokončit s imitací dřevěného vzoru nebo bez něj.

Diegel, profesor aditivní výroby na Aucklandské univerzitě, má díky své firmě ODD Guitars s 3D tištěnými kytarami poměrně bohatou historii. Ostatně právě on je zodpovědný za hodinovou steampunkovou kytaru na videu níže. Greenaxe je však jeho první kytara vytištěná ze dřeva.

Někteří lidé říkají, že důvodem, proč se zdá, že dřevěné nástroje znějí s přibývajícím věkem lépe, je to, že neustálým vystavováním dřeva harmonickým vibracím jsou jeho molekuly povzbuzovány k tomu, aby se vyrovnávaly směrem k částem, které vibrují nejméně, a v místech, která vibrují nejvíce, zůstává o něco méně materiálu. Podle této hypotézy by odlehčení nejrychleji vibrujících částí těla nástroje potenciálně napomohlo jejich větší rezonanci a citlivosti.

Pokud je tomu tak, mohl by 3D tisk dřeva poskytnout vynikající příležitost navrhnout tělo kytary nebo houslí speciálně tak, aby se zvýraznily a posílily klíčové frekvence, a to pomocí akustického modelování nebo dokonce měřením zkušebních vibrací a sledováním míst, kde mají tendenci rezonovat skrze tělo z masivního dřeva. To by bylo zajímavé!

Zdroj: 3dprintingmedia.network