Takto fungují tlumiče střelných zbraní

Všechny tlumiče střelných zbraní fungují stejně. Když je stisknuta spoušť, úderník zapálí zápalku a začne hořet střelný prach. Hoření proběhne ve zlomku sekundy a uvolní se velké množství plynů, které vyšlou střelu do hlavně. Střela je tlačena horkými a expandujícími plyny ze spalování zápalky a prachu. Tlumiče tyto expandující plyny zachycují, ochlazují a usměrňují, píše se na webu Freerangeamerican.

Tlumiče mají celou řadu výhod. Zejména jde o snížení zpětného rázu a eliminaci záblesku při výstřelu a samozřejmě potlačení hladiny decibelů, díky čemuž se výstřely z pistolí stávají bezpečnější pro uši uživatelů. Obecný princip tlumičů spočívá v tom, že střelný prach neuniká mimo tlumič, ale vyhoří v jeho prostoru.

Zvuk, vycházející ze zbraně tvoří ve skutečnosti dva zvuky. V první řadě jde o zvuk plynu vycházejícího z hlavně. Druhou součástí akustického efektu při výstřelu je nadzvuková rychlost letu střely. Tlumiče ale řeší pouze zvuk z plynu. K odstranění efektu nadzvukové rychlosti střely je nutné použití podzvukového střeliva.

Existují dvě základní konstrukce tlumičů – monocore (monolitické přepážky) a baffle stack (skládané přepážky). Oba druhy konstrukce jsou umístěny v trubce, chcete-li nádstavci, který se našroubuje na hlaveň.

Monolitické přepážky
Monolitické jádro je jeden pevný kus kovu. Z výrobního hlediska je monolitické jádro mnohem jednodušší. Proces výroby začíná naprogramováním CNC a končí vyřezáním děr do celistvého kovového segmentu – budoucího jádra.

Skládané přepážky
Naskládané přepážky vyžadují trochu více přesnosti a práce. Přepážky musí být přesné a musí být dokonale vyrovnány, aby při výstřelu nedocházelo k nárazům střely do jednotlivých dílů. Druhým rozdílem je délka tlumiče. Konstrukce tlumiče se skládanými přepážkami může efektivněji pracovat s plyny, a proto může být i při kratší délce účinnější. Zvětšená povrchová plocha naskládané přepážky pomáhá rychleji odvádět teplo z plynů, což také přispívá ke snížení množství decibelů.

Pouhým odstraněním rány, kterou způsobuje plyn, lze snížit úroveň zvuku o významnou část. Například střelivo ráže 5,56mm vydá zvuk o síle 165 decibelů. Při použití tlumiče se síla zvuku sníží na 135 dB nebo i méně. A to není málo. Zvláště, když si uvědomíme, že hrozba trvalé ztráty sluchu začíná při 140 dB a ušní bubínky praskají při 150 dB.

Důvody, proč mají tlumiče mezi střeleckou veřejností takovou podporu, jsou tedy zřejmé. Díky nim jsou střelné zbraně z hlediska ochrany sluchu, mnohem bezpečnější. U větších a rychlejších puškových ráží jsou tlumiče používány také v kombinaci s klasickými ochrannými prostředky, jako jsou například sluchátka.

Zdroj: freerangeamerican.us