Taktický letoun s umělou inteligencí dokončil sérii letových testů

Přední dodavatel zbraní pro Pentagon, společnost Lockheed Martin Corp., oznámil, že letoun VISTA X-62A nedávno dokončil sérii letových testů, při kterých byl letoun řízen výhradně umělou inteligencí (AI) po dobu neuvěřitelných více než 17 hodin.

VISTA, zkratka pro Variable In-flight Simulation Test Aircraft, mění tvář vzdušné síly ve Škole zkušebních pilotů amerického letectva (USAF TPS) na Edwardsově letecké základně v Kalifornii.

VISTA je jedinečný výcvikový letoun vyvinutý společností Lockheed Martin Skunk Works ve spolupráci s Calspan Corporation pro USAF TPS. Letoun VISTA je postaven na architektuře otevřených systémů a je vybaven softwarem, který mu umožňuje napodobovat výkonnostní charakteristiky jiných letounů.

„VISTA nám umožní paralelně vyvíjet a testovat špičkové techniky umělé inteligence s novými konstrukcemi letounů bez posádky. Tento přístup v kombinaci se soustředěným testováním nových systémů vozidel v průběhu jejich výroby umožní rychlé zdokonalení autonomie pro platformy bez posádky a umožní nám poskytovat našim bojovníkům takticky relevantní schopnosti,“ řekl Dr. M. Christopher Cotting, ředitel výzkumného oddělení U.S. Air Force Test Pilot School.

Mezi nedávné modernizace amerického letectva patří aktualizovaný simulační systém VISTA (VSS), který poskytla společnost Calspan, a algoritmus sledování modelu (MFA) společnosti Lockheed Martin a systém pro autonomní řízení simulace (SACS). Systémy SACS a MFA integrované dohromady poskytují systému VISTA nové schopnosti, takže jej lze používat k provádění nejpokročilejších experimentů v oblasti letových zkoušek s důrazem na autonomii a umělou inteligenci.

VISTA je upravený letoun F-16D Block 30 Peace Marble Il, který byl modernizován avionikou Block 40. Dříve byl označen NF-16D, v červnu 2021 byl VISTA uznán americkým letectvem a považován za národní aktivum s formálním přeznačením na VISTA X-62A.

Tato nová schopnost systému mise s VSS, MFA a SACS klade důraz na pokrok ve vývoji a integraci algoritmů autonomního letounu. Srdcem systému SACS je celopodniková architektura otevřených systémů (E-OSA) Skunk Works, která pohání Enterprise Mission Computer verze 2 (EMC2) neboli „Einstein Box“.

Mezi další součásti systému SACS patří integrace pokročilých senzorů, řešení víceúrovňového zabezpečení a sada tabletových displejů Getac v obou kokpitech. Tyto komponenty rozšiřují možnosti systému VISTA a zároveň zachovávají jeho výhodu rychlého prototypování, konkrétně umožňují rychlé změny softwaru, aby se zvýšila četnost zkušebních letů a zrychlilo tempo vývoje umělé inteligence a autonomie, aby se vyhovělo naléhavým potřebám národní bezpečnosti.

Společnost Lockheed Martin již desítky let uplatňuje a zavádí důvěryhodné technologie umělé inteligence, které jejím zákazníkům pomáhají maximalizovat výkon, bezpečnost a situační povědomí ve všech oblastech. Implementace společnosti Lockheed Martin udržují lidi pod kontrolou a zároveň jim umožňují být bezpečnější, efektivnější a lépe se soustředit

Zdroj: redakce, Defence Blog