Tajné služby vědí, kdo, s kým a kde jste. Kamery rozpoznávají obličeje občanů

Projev George Orwella z roku 1984 měl být varováním, nikoli návodem k jednání. Někteří lidé si však tehdejší fiktivní realitu v něm popsanou vzali příliš k srdci. Dnes se sledování občanů na každém kroku stává realitou. Libertariánské USA vstoupily na velmi kluzkou půdu, jak píše web Washington Post.

Dokumenty, které se dostaly na světlo, výslovně uvádějí, že FBI používá systém rozpoznávání obličejů již téměř 10 let. V případě Čínské lidové republiky nás to vůbec nepřekvapilo, ale USA, kolébka svobody?

V tisících odhalených interních dokumentů FBI a amerického ministerstva obrany se nachází množství informací o úzké spolupráci mezi vládními agenturami a výzkumnými centry. Týká se to přímo práce na algoritmech umělé inteligence pro rozpoznávání a sledování běžných občanů. To vše se dělo bez vědomí a souhlasu civilistů.

Vládní algoritmy pro rozpoznávání obličejů se používají nejen v metru, ale i na ulicích. Běžné městské sledovací kamery jsou schopny sledovat obyčejné lidi. Zdá se, že to, co jsme viděli v mnoha televizních seriálech o FBI, vůbec není fikce. Program Janus, který funguje od roku 2014, umožňuje identifikovat a zároveň špehovat miliony občanů.

V roce 2019 zažalovala americká organizace na ochranu občanských práv ACLU vládní Úřad pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) za nezákonné používání systémů rozpoznávání obličejů. Organizace měla tehdy podezření, že vláda tajně vyvíjí systém sledování občanů, který porušuje práva Američanů na soukromí. O čtyři roky později se ukázalo, že to byla pravda.

Demokratický senátor Edward J. Markey ve svém projevu řekl, že „i když je rok 2023, žijeme v roce 1984″, čímž narážel na knihu George Orwella 1984, která podrobně popisuje způsoby, jakými lze občany sledovat a kontrolovat. Právo na ochranu obrazu bylo v troskách.

Zdroj: redakce, washingtonpost.com, aclu.org