T-90M Proryv-3 vs kanón Carl Gustaf. Vysvětlujeme, jak byla chlouba Ruska zničena
Na internetu se objevily záběry dalšího tanku T-90M Proriv-3 zničeného Ukrajinci. Jedná se o nejnovější stroje v ruském arzenálu. Tento konkrétní byl zničen pomocí švédského bezzákluzového kanonu Carl Gustaf, napsal server Ukrinform.
Ruské tanky T-90M Proryv-3 patří k nejmodernějším ruským tankům, stejně jako tanky T-80, které jsou modernizovány na standard BVM. Jak můžete vidět na videu níže, ani vícevrstvý reaktivní pancíř Relikt nedokáže čelit švédskému bezzákluzovému kanonu Carl Gustaf, jenž pochází z období kolem roku 1948.
Co je Carl Gustaf?
Jedná se o bezzákluzové dělo používající náboje ráže 84 mm vystřelované ze závitové trubice. To je důležité, protože v porovnání se staršími a hladce střílejícími konkurenty mělo švédské řešení mnohem větší dostřel a přesnost. V průběhu let Švédové Carl Gustaf několikrát modernizovali, přičemž se zaměřili především na snížení jeho hmotnosti a zlepšení výkonu bojové hlavice.
Zejména druhý úkol není snadný, protože Carl Gustaf nemá superkaliberní hlavici jako RPG-7 nebo Panzerfaust-3, kam lze v případě potřeby jednoduše namontovat hlavici o větším průměru. Zde je nepřekročitelná hranice 84 mm.

Bezzákluzová děla Carl Gustaf používá více než 40 zemí. Jeho nejběžnější verzí je M3 vyráběný od roku 1991, který váží přibližně 10 kg. Za zmínku však stojí, že v roce 2014 byla představena verze M4, která je ještě lehčí díky širšímu využití polymerů v konstrukci a nahrazení ocelové vložky odpalovacího zařízení lehčí – titanovou. V důsledku toho se hmotnost odpalovacího zařízení snížila na 6,7 kg a právě tyto verze byly dodány obráncům Ukrajiny.
Za zmínku stojí i to, že Carl Gustaf je opakovaně použitelný systém, který lze díky velkému množství různých typů munice přizpůsobit měnícím se podmínkám na bojišti. Zde máme na výběr mezi protitankovou municí (několik typů kumulativních hlavic), demoliční municí určenou k ničení opevnění nebo působící se zpožděním, tříštivou municí včetně té detonující nad cílem, obsahující šípy, osvětlovací nebo signalizační.
Právě díky této flexibilitě si bezzákluzová děla Carl Gustaf oblíbily speciální jednotky z celého světa, a to i přes jejich relativně vysokou cenu. Systémy Carl Gustaf používají také polské speciální jednotky.
Účinný dostřel samonabíjecího kanonu při použití běžné munice je až 700 m, s výjimkou dvojice nejnovějších střel s tříštivou hlavicí 441D/441D RS s dostřelem až 1,3 km. Bezzákluzové dělo lze bezpečně používat i v interiéru, pokud se používají specifické typy munice s označením CS.
Vzhledem k omezeným rozměrům hlavice bude Carl Gustaf schopen propálit méně pancéřové oceli než například Panzerfaust-3, ale mnohé zdroje uvádějí více než 500 mm pancéřové oceli. Pro propíchnutí tanku zepředu nestačí, ale pro boky nebo zejména zadní část je dostačující.
Zdroj: ukrinform.net