Systémy Pancir-S1 na moskevských střechách. Pomohlo jim na ně vybavení z Německa
V Moskvě se nedávno naskytl neobvyklý pohled na protiletadlové systémy Pancir-S1 rozmístěné na střechách ruských vládních budov. Vysvětlíme vám, co umí a jak se k tomu dostal.
Na osmipatrové budově, v níž sídlí ruské ministerstvo obrany, byl spatřen protiletadlový systém Pancir-S1. Za chvíli byl i na dalších budovách státní správy a baterie systému S-400 byly rozmístěny v národním parku Losinyj ostrov, jak píše server Newsweek.
Jednou ze záhad bylo, jak se systém Pancir S-1, který plně naložený váží 20 tun, ocitl na moskevských střechách. Největší transportní vrtulníky Mi-26, které se v současnosti v Rusku používají, byly navrženy pro přepravu nákladu 13 tun, přičemž některé zdroje uvádějí maximální nosnost 20 tun.
Alternativou bylo zvednout prázdnou soupravu Pancir-S1 o čisté hmotnosti přibližně 15 tun a umístit ji na střechu. Rusové se však nakonec rozhodli použít standardní mobilní stavební jeřáb z Německa. Dotyčný jeřáb byl jedním z modelů LTM společnosti Liebherr, který byl pravděpodobně zakoupen před válkou.
Ty mohou v závislosti na verzi uvézt náklad od 70 tun až do 1 200 tun, takže ani plně naložený Pancir-S1 nebyl žádný problém. Je však třeba poznamenat, že bodové zatížení 20 tun by mohlo jednoho dne způsobit zřícení stropu. Zdá se však, že Rusové se tohoto rizika neobávají.
Pancir-S1 – ruský obranný systém
Systém Pancir-S1 byl vyvinut v 90. letech jako levnější nástupce dělostřeleckých raketových systémů 2K22 Tunguska. Za tímto účelem bylo rozhodnuto zabudovat požární modul spolu s radary do podvozku nákladního automobilu Kamaz, jak uvádí web Military Today.
K likvidaci nejbližších cílů slouží dvojice automatických kanónů 2A38M ráže 30 mm s rychlostí střelby až 2 500 ran/min každý s širokým výběrem tříštivé nebo protitankové munice s dostřelem až 4 km.
Pro vzdálenější cíle je zase určeno 12 protiletadlových střel 57E6 nebo 57E6-E. Ty jsou seskupeny do dvou nezávislých sekcí po šesti nábojích, takže je možné střílet na více cílů najednou. Umožňují odpálení cílů na vzdálenost až 20 km a ve výšce až 15 km.
Systém je určen k obraně například pohybujících se obrněných kolon proti letadlům, vrtulníkům, bezpilotním letounům a řízeným střelám. Pancir-S1 také slouží k doplnění schopností větších systémů, jako je S-300/400, k teoretickému boji např. s protiradiolokačními střelami, jako je AGM-88 HARM, nebo s nízko letícími drony. V případě moskevského Panciru-S1 se jedná o druhou aplikaci.
Zdroj: redakce, newsweek.com, military-today.com