Systém Tornado-S přezdívaný jako ruský HIMARS má velké slabiny. Jeho rakety používají čínskou elektroniku z domácích spotřebičů
Na internetu se objevily fotografie demontované rakety vypálené ze systému Tornado-S. Jedná se o nejnovější ruský raketový dělostřelecký systém koncepčně podobný slavnému americkému systému HIMARS. Letošní výroba ukazuje, že Rusové používají díly z Číny. Vysvětlujeme, co to znamená.
Ukrajincům se podařilo rozebrat havarovanou raketu vypuštěnou ze systému Tornado-S vyrobenou letos v únoru. Ukazuje se, že dřívější západní komponenty byly nahrazeny čínskými.
Na Rusy se od začátku války na Ukrajině vztahují sankce, což tamnímu zbrojnímu průmyslu velmi ztěžuje získávání vyspělé západní elektroniky. To mělo za následek zastavení výroby zařízení nebo uvolnění ochuzených výrobků založených na starších řešeních nebo improvizacích využívajících komponenty pocházející mimo jiné z domácích spotřebičů.
Nyní se však zdá, že například v případě raket pro systém Tornado-S se Rusům podařilo adaptovat komponenty vyrobené v Číně. Dalo se to očekávat, ale proces adaptace pravděpodobně trval několik měsíců.
Tornado-S – ruský HIMARS
Ruský systém Tornado-S je hloubkovou modernizací starších systémů BM-30 Směrč, které jsou vybaveny 12-kanálovým raketometem ráže 300 mm. Ty jsou však v nejnovějším vydání vybaveny naváděcím systémem využívajícím kombinaci inerciální a družicové navigace (GLONASS) umožňujícím přesnost zásahu blížící se spíše několika, než několika desítkám či dokonce několika stovkám metrů.
Očekává se, že střely budou mít dolet až 200 km, což je více než u střel GMLRS (70-80 km) a GMLRS-ER (kolem 150 km). Tuto výhodu má na svědomí především téměř dvojnásobná délka střel (téměř 8 m oproti necelým 4 m), což se promítá do mnohem větší zásoby raketového paliva, jak uvádí server Army Recognition.
Systémy tohoto typu, jak ukázala válka na Ukrajině, jsou velmi účinné, ale naštěstí se očekává, že Rusko bude mít v zásobě jen několik odpalovacích zařízení.
Zdroj: redakce, armyrecognition.com