Systém S-300 místo letadel ostřeluje pozemní cíle. Rusové používají čistě obranné zařízení k útoku
Rusové systém používají i jiným způsobem, než na jaký byl vyvinut. Tento zajímavý způsob použití zbraně není tak ojedinělý.
S-300 je protiletadlový systém země-vzduch středního/dlouhého dosahu. Byl navržen k boji proti nepřátelským létajícím objektům (např. letadlům nebo řízeným střelám). Po modernizaci v novějších verzích účinně působí na vzdálenost maximálně 200 km a ve výšce do 25 km, píše web Missile Threat.
Ačkoli se zdánlivě jedná o obranné zařízení, není to poprvé, co se Rusové rozhodli použít S-300 k útoku. Stejně postupovali například počátkem ledna při ostřelování Kyjeva. K takovým krokům se rozhodují nejspíše kvůli nedostatku řízených střel. Britské ministerstvo obrany o tom informovalo již v červenci loňského roku.
Tyto typy útoků mohou stále působit překvapivě. Ofenziva vedená systémy S-300 se totiž nevyznačuje nejvyšší účinností. Poloaktivní radiolokační systém zde při útoku na pozemní cíle nefunguje.
Právě proto, přestože jsou rakety doplněny o navádění GPS (a mají inerciální navigaci), není jejich přesnost nejvyšší. Střely určené pro systémy S-300 se však vyznačují poměrně vysokou údernou silou (mají tříštivou a demoliční hlavici o hmotnosti až 180 kg), což znamená, že jejich použití představuje pro ukrajinské obránce značné riziko.
Governor Oleh Syniehubov reported that S-300 air defense missiles were likely used to attack Kharkiv on March 30.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 30, 2023
Ukrainian intelligence estimates that Russia has thousands of repurposed air defense missiles that are hard to strike down.https://t.co/SOZsMlUXAA
Zdroj: Oleh Synehubov; PAP; Missile Threat