Světelný výbuch na obloze nad Havají je hitem internetu

Na noční obloze nad havajskou horou Mauna Kea dočasně zazářil záhadný „výbuch“ světla. Odborníci se domnívají, že to souvisí se startem společnosti SpaceX, jak uvádí web Space.

Ohromující světelný vír, připomínající spirální galaxii, pozorovali minulý týden na obloze obyvatelé Havaje. Podle některých údajů může být unikátní optický jev stopou tvořenou ledovým palivem vyvrženým do atmosféry při startu rakety společnosti SpaceX.

Video „nadpozemského“ světla bylo pořízeno 18. ledna kamerou Subaru-Asahi Star Camera, kterou společně vlastní Japonská národní astronomická observatoř (NAOJ) a japonská tisková agentura Asahi Shimbun a která je připojena k teleskopu Subaru na vrcholu spící sopky Mauna.


Při sledování v rychlém režimu se světelná skvrna rozvine do dokonalé spirály, která se několik minut pohybuje po obloze, než postupně zmizí. Jak uvedl zástupce NAOJ, spirála zřejmě souvisí se startem další rakety společnosti SpaceX.

Je známo, že ráno odstartovala z kosmodromu na Floridě raketa Falcon 9 s novou družicí GPS na palubě, vypuštěnou na příkaz amerických vesmírných sil. První stupeň rakety, který zajišťuje hlavní tah pro start, se asi 3 minuty po startu oddělil od druhého stupně a nakonec se vrátil na Zemi. Po oddělení od prvního stupně použil druhý stupeň svůj malý motor k tomu, aby se dostal do pozice pro vynesení družice. Poté, co byla družice umístěna, došlo před opětovným vstupem do atmosféry k vypuštění zbývajícího paliva, což zřejmě způsobilo rotaci druhého stupně a pádem na Zemi do Tichého oceánu. Výsledkem byl oblak zmrzlých spirálovitých krystalků paliva, které byly osvětleny slunečním světlem.


Není to poprvé, co rakety SpaceX způsobily úžasnou světelnou show. V dubnu 2022 zachytila kamera Subaru-Asahi Star Camera mihotavou světelnou spirálu poté, co společnost SpaceX vynesla na oběžnou dráhu průzkumný satelit na jiné raketě Falcon 9.

Takzvané „spirály SpaceX“ se stávají „běžným jevem nad Tichým oceánem“, protože právě sem dopadá většina druhých stupňů rakety Falcon 9 zpět na Zemi.

Zamrzlé raketové palivo vytvořilo také několik dalších ohromujících vizuálních anomálií v jiných částech zeměkoule. V březnu 2022 vytvořilo zmrzlé palivo z čínské rakety velkou rotující světelnou kouli. V říjnu 2017 byla na obloze nad Sibiří spatřena ještě větší modrá koule. Tehdy ruské vojenské raketové testy zanechaly v oblasti zmrzlé palivo.

Zdroj: redakce, space.com