Svět může přejít na 100% obnovitelnou energii. Návratnost investice je za pouhých 6 let
Vzhledem k rekordně vysokým cenám energie a pohonných hmot hledá svět účinná řešení, jak se odklonit od využívání ropy a zemního plynu k uspokojování energetických potřeb lidstva. Podle nové studie vědců ze Stanfordovy univerzity nemusí být přechod na obnovitelné zdroje energie tak obtížný, jak si myslíme. Po prozkoumání 145 zemí výzkumníci uvedli, že přechod na čistou energii a elektrifikace všech energetických odvětví nepovede k výpadkům proudu ani ke zvýšení cen, jak píše server My Modern Met.
Podle studie by ceny klesly okamžitě a veškeré počáteční náklady na přechod na 100% obnovitelnou energii by se vrátily za pouhých šest let. Vědci tvrdí, že elektrifikací všech energetických odvětví, výrobou elektřiny z čistých obnovitelných zdrojů, výrobou tepla, chladu a vodíku z této elektřiny, skladováním elektřiny, tepla, chladu a vodíku, rozšířením přenosu a změnou načasování některých druhů spotřeby elektřiny můžeme vytvořit bezpečnou, levnou a spolehlivou energii všude.
Jedním z hlavních důvodů je skutečnost, že energetické systémy založené na spalování, které se používají ve většině zemí, potřebují ke svému fungování poměrně velké množství energie. Přechod na čistou energii z obnovitelných zdrojů by okamžitě snížil celosvětovou spotřebu energie o 56 %. Úspory jsou způsobeny účinností čisté energie ve srovnání se systémy založenými na spalování a také účinností elektrifikovaného průmyslu, protože by již nebylo nutné vynakládat energii na těžbu fosilních paliv.

Kromě toho systém čisté obnovitelné energie snižuje náklady na jednotku energie v průměru o 12 %, což znamená o 63 % nižší roční náklady na energii. Čistý energetický systém, který by snížil znečištění, má samozřejmě také mnoho zdravotních výhod. Tým výzkumníků se ve svém hodnocení zabýval větrnou energií na pevnině i na moři, solární energií, solární termální energií, geotermální energií a teplem, vodní energií a malým množstvím elektřiny z přílivu a vln.
Nejběžnějším řešením pro skladování elektřiny byly baterie a tým zjistil, že není potřeba více než čtyřhodinová zásoba. Odhadovaná částka 62 bilionů dolarů potřebná k modernizaci systémů ve 145 zemích, které produkují 99,7 % světové produkce oxidu uhličitého, není malá. Přechod na čistou, obnovitelnou energii však přináší okamžité úspory ve výši 11 bilionů dolarů ročně. To znamená, že svět by mohl počáteční náklady vyrovnat za pouhých šest let.
Tým doporučuje, aby svět přešel na 100% obnovitelnou energii do roku 2035, nejpozději však do roku 2050. Ačkoli se to může zdát nedosažitelné, některé země již pokročily. Island využívá téměř 100 % elektřiny z obnovitelných zdrojů, stejně jako Albánie a Paraguay. Dokonce i Brazílie s velkým počtem obyvatel a smíšenými ekologickými výsledky získává přibližně 80 % elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Zdroj: mymodernmet.com