Svěřit obsluhu jaderných zbraní robotům může být pro Zemi osudové, varují odborníci

Mezinárodní společenství se musí spojit, aby zakázalo používání autonomních jaderných zbraní, než bude pozdě. Autonomní jaderné zbraně by se totiž mohly dopustit chyb, které mohou být lidmi neovlivnitelné, uvádí se v nedávném vyjádření neziskové organizace Bulletin Atomových vědců se sídlem v Chicagu, kterou tvoří vědci a odborníci na globální bezpečnost. Řešením je mít jaderné zbraně vždy pod úplnou lidskou kontrolou, píše se na serveru Popularmechanics.

Státy s jadernými zbraněmi, jako jsou Spojené státy a Rusko, zatím udržují jaderné zbraně pod přísnou lidskou kontrolou. O použití jaderných zbraní proti městům Hirošima a Nagasaki rozhodli v roce 1945 také lidé. Lidé vydali rozkaz naložit bomby na bombardéry B-29 Superfortress. Lidé letěli s bombardéry k jejich cílům a lidští bombometčíci je nakonec vypustili. Na každém kroku rozhodovali lidé.

Většina jaderných zbraní – od pozemních mezikontinentálních balistických raket až po strategické bombardéry, dnes stále vyžadující potvrzení akce člověkem, a dokonce i poté je spuštěna série kontrol. Tyto kontroly mají zajistit, aby bomba nebyla odpálena například teroristy. Jde tedy o jakousi aktivitu IT prvků, která může svět ochránit před jadernou katastrofou.

Lidé si ale na umělou inteligenci zvykají, a proto vědci varují před pokušením, poskytnout jaderným zbraním plnou autonomii s vlastními pravomocemi. Umělá inteligence by například mohla být „vycvičena“ k odvetným úderům v případě nepřátelského jaderného útoku a k automatické reakci na základě předem nastavených kritérií. Následky by mohly být pro celý svět apokalyptické.

Motivem k varování je také skutečnost, že Rusko vyvíjí autonomní podmořské plavidlo Poseidon. Toto plavidlo je velké jako autobus a pohybuje se rychlostí 130 kilometrů za hodinu. Má dvoumegatunovou termonukleární hlavici a je určeno k útokům na letadlové lodě a pobřežní cíle. Jak moc je Poseidon autonomní není zatím nikde oficiálně uvedeno. Bez ohledu na to by ale jakkoli autonomní systém nesoucí výbušnou sílu dvou milionů tun TNT měl každého zneklidnit.

„Světové země a veřejnost už dlouho diskutují o tom, kdy a za jakých okolností by roboti měly rozhodovat o použití zbraní k zabíjení. Kolem jaderných zbraní by měla být vytyčena jasná a zřetelná hranice,“ říká Zachary Kallenborn, partner Divize nekonvenčních zbraní a technologií Národního konsorcia pro studium terorismu v USA. „O spuštění katastrofické destrukce by měl vždy rozhodovat člověk,“ dodává nekompromisně uznávaný odborník.

Zdroj: popularmechanics.com