Supravodivé magnety: Budoucnost pohonných jednotek ve vesmíru?
Novozélandský výzkumný institut Paihau-Robinson a americká komerční firma Nanoracks společně plánují, že na Mezinárodní vesmírné stanici otestují nový typ pohonu založený na technologii supravodivých magnetů.
Jak uvádí magazín Space, tak výzkumný institut představil nový typ pohonu jako magnetoplazmový dynamický pohon s aplikovaným polem (AF-MPD), který využívá technologii vysokoteplotních supravodivých magnetů (HTS) vyvinutou tímto ústavem.
Novel superconducting magnet thrusters to be tested out on ISS https://t.co/AocSiyeIqc pic.twitter.com/vVIXNz3vmX
— SPACE.com (@SPACEdotcom) October 10, 2022
„Supravodiče jsou materiály, které vedou elektrický proud s nulovým odporem, a tedy s mnohem větší účinností než běžné vodivé materiály. Většina těchto supravodičů však vyžaduje teploty blízké absolutní nule (-273 stupňů Celsia), což komplikuje jejich použití. Vysokoteplotní supravodiče (HTS) mohou pracovat při poněkud přívětivějších teplotách (-196,2 stupně C), což jejich provoz zlevňuje. Kromě toho mohou HTS generovat silnější pole než nízkoteplotní supravodiče, mají větší provozní rozsah a mohou být kompaktnější, píše se v prohlášení Paihau-Robinson Research Institute.
Trysky AF-MPD založené na technologii HTS využívají k vytvoření tahu kombinaci magnetického a elektrického pole. Výzkumníci se domnívají, že by mohly potenciálně poskytnout řešení pohonu pro velké kosmické lodě namísto elektrických trysek.

Supravodivé magnety by mohly hrát řadu dalších důležitých rolí při výzkumu vesmíru. Magnetické pole Země chrání život na planetě před škodlivým kosmickým a slunečním zářením. Silné magnetické pole vytvořené na palubě kosmické lodi by mohlo stejným způsobem chránit astronauty v hlubokém vesmíru.
Hmotnost a energetická náročnost magnetických komponent byla hlavní technologickou překážkou pro použití tohoto druhu zařízení ve vesmíru. Právě v této oblasti chce institut Paihau-Robinson dosáhnout pokroku pomocí své technologie HTS magnetů.
Otestovat provoz v odpovídajícím vesmírném prostředí je důležitým krokem k ověření a komercializace této klíčové technologie, uvedl v prohlášení vedoucí projektu Avinash Rao.
Podle Maggie Ahernové ze společnosti Nanoracks se v současné době očekává, že užitečné zatížení bude vypuštěno nejdříve začátkem roku 2024.
Zdroj: Space, LettersPedia