„Super brambora“ má přežít změny klimatu a možná zachránit lidstvo i před hladomorem

Po celém světě probíhá výzkum zaměřený na zmírnění škod na úrodách, které způsobují klimatické změny na planetě. Vědci proto řeší, jak zajistit dostatek potravin pro rostoucí populaci, napsal britský web Plant Based News.

Organizace spojených národů (OSN) předpovídá, že Země bude muset do roku 2050 nasytit další 2,3 miliardy lidí, většinou soustředěných v městských centrech daleko od zemědělské půdy. Odborníci předpovídají, že zajistit dostatek potravin bude problém.

Například minulý měsíc Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) zveřejnil zprávu, která uvádí, že celosvětová produkce kukuřice nebude pokrývat poptávku už roce 2030.

Vědci hledají řešení. Výzkumníci z americké University of Maine se například snaží vyšlechtit brambory, které budou lépe odolávat oteplování planety. Odborníci dokonce mluví o snaze vypěstovat odolnou „super bramboru“.

Greg Porter je profesorem ekologie a managementu plodin na univerzitě. Tvrdí, že změny klimatu s sebou přinesou silné srážky a záplavy. „A brambory dlouhodobější déšť a vlhkost nesnášejí, aniž by měly problémy s kvalitou,“ říká. „Pokud chceme, aby se brambory nadále úspěšně pěstovaly, musíme být schopni vyšlechtit odrůdy, které mohou být odolné vůči změnám,“ dodává.

Vědci z univerzity také zdůraznili, že je třeba vyšlechtit brambory, které se lépe vypořádají se škůdci, kterým se v měnícím se klimatu daří. Zdánlivě malé změny, jako jsou chlupatější listy, které hmyzu ztěžují pohyb po rostlině, mohou snížit používání pesticidů

Profesor Greg Porter řekl, že jde o opravdu těžký proces. Vyšlechtění nové odrůdy může trvat dva až pět let.

Zdroj: Plant Based News