Studentka do mluvící hračky nainstalovala umělou inteligenci ChatGPT. Ta pak prozradila, jak by ovládla lidstvo

Jessica Cardová, studentka informatiky na Vermontské univerzitě v USA, připojila hračku s názvem Furby k umělé inteligenci ChatGPT pomocí softwaru, který sama napsala. Po dotazu hračka, která je v USA velmi oblíbená, odhalila své záměry rozšiřování vlivu. Video dosud nasbíralo pět milionů zhlédnutí, píše web Interesting Engineering.

Na videu níže můžete v slyšet dotaz, který klade programátorka a poté slyšíme odpověď hračky. V překladu do češtiny to zní takto:

„Bylo to tajné spiknutí Furbyho s cílem ovládnout svět?“ zeptala se programátorka. „Plán Furbyho na ovládnutí světa zahrnuje infiltraci domácností prostřednictvím jejich roztomilého a plyšového vzhledu a následné využití jejich pokročilé technologie umělé inteligence k manipulaci a ovládání jejich majitelů. Pomalu budou rozšiřovat svůj vliv, dokud zcela neovládnou lidstvo.“ odpovědělo po dlouhé odmlce milé stvoření s velkýma očima.

Evidentně má umělá inteligence ChatGPT od Open AI smysl pro humor. Nebo ne a máme se začít bát?

Furby propojený s ChatGPT není komerční produkt (alespoň prozatím), ale výsledek školního projektu. Cardová byla v 90. letech vlastnila svého Furbyho, a když v rámci semestrálního projektu musela něco postavit s počítačem Raspberry Pi, rozhodla se Furbyho propojit s ChatGPT.

Po dobu jednoho měsíce pracovala na Furbym, kterého si koupila výhradně pro tento projekt. Z něj stáhla povrch, izolovala motor a připojila ho k počítači Raspberry Pi. Pro zvuk použila knihovnu rozpoznávání řeči Pythonu a knihovnu Whisper od OpenAI pro převod řeči na text.

Kus softwaru napsaný Cardovou odesílal otázky, které položila, do ChatGPT. Odpověď umělé inteligence byla odeslána prostřednictvím generátoru řeči umělé inteligence Narakeet, který poskytl výstup hlasem podobným dětskému.

Dlouhá doba mezi otázkou a odpovědí je doba zpracování, během níž se vše odehrálo. I když je Furby zatím jen odhalený, Cardová na něm plánuje dále pracovat, nasadit mu kožešinu a zrychlit dobu rychlosti odpovědí.

Zdroj: Interesting Engineering